Kalkulačka termín porodu – kdy se narodí dítě?

V této kalkulačce, si můžete spočítat přibližný (předpokládaný) termín porodu. A to na základě data zahájení poslední menstruace, před začátkem těhotenství. Nebo je možné, na základě očekávaného termínu porodu, spočítat i pravděpodobný termín početí.
V této kalkulačce, si můžete spočítat přibližný (předpokládaný) termín porodu. A to na základě data zahájení poslední menstruace, před začátkem těhotenství. Nebo je možné, na základě očekávaného termínu porodu, spočítat i pravděpodobný termín početí.

Zjistila jste, že jste těhotná, a zajímalo by vás, kdy se vám narodí dítě? Nebo již naopak termín porodu znáte, a chtěla byste zjistit, kdy jste zhruba otěhotněla? V této kalkulačce si to můžete spočítat.

Termín porodu – kdy se narodí dítě

Termín porodu, je možné spočítat na základě toho, kdy u vás proběhla poslední menstruace. Od tohoto data, lze zhruba odvodit přibližný termín ovulace. A následně pak dopočítat, i předpokládaný termín porodu.

Výpočet se ale dá aplikovat i obráceně. Pokud znáte předpokládaný termín porodu, tak na základě tohoto data, lze následně odvodit, kdy přibližně mohlo dojít k termínu početí (zahájení těhotenství).

Kalkulačka – výpočet termínu porodu nebo početí

Pro výpočet v této kalkulačce, zadejte termín začátku poslední menstruace, před tím než jste byla těhotná (datum prvního dne poslední menstruace). Nebo pokud vám již váš gynekolog sdělil předpokládaný termín porodu, tak si můžete zpětně dopočítat, kdy zhruba mohlo dojít k zahájení těhotenství.

Těhotenská kalkulačka
Jaké datum znáte?
Datum

Jak dlouho trvá těhotenství?

  • 280 dní
  • 40 týdnů
  • 10 lunárních měsíců
  • Cca 9 kalendářních měsíců

Tyto údaje jsou vztažené k prvnímu dni poslední menstruace, před začátkem těhotenství.

Jak vypočítat termín porodu

Termín porodu je možné vypočítat několika různými způsoby:

A, Znám datum začátku poslední menstruace = v tom případě stačí přičíst 280 dní (nebo také k datu začátku poslední menstruace přičíst rok, odečíst 3 měsíce a přičíst 7 dní)

B, Znám přesné datum početí = pak stačí k tomuto datu přičíst průměrnou délku těhotenství, což je 267 dní

 

Nejpřesnější metodou určení předpokládaného termínu porodu, je ultrazvukové vyšetření, které se provádí obvykle ve 13 týdnu těhotenství.

 

Orientačně je také možné vycházet z toho, kdy začnete pociťovat první pohyby dítěte:

  • u žen, které čekají první dítě, to bývá obvykle ve 20 týdnu těhotenství
  • u žen, které už rodily a čekají další dítě, to bývá zpravidla již o 2 týdny dříve

Jaká je běžná délka těhotenství?

Standardní délka těhotenství se udává, jako 280 dní. Těchto 280 dní, je ale počítáno právě od data začátku poslední menstruace. Reálně by tak délka těhotenství (od početí) měla být zhruba 267 dní (jedná se ale jen o průměrné číslo).

Doba uplynulého těhotenství, je udávána právě od poslední menstruace. Takže pokud někdo mluví o tom, že je například ve 12 týdnu těhotenství, tak to znamená reálnou délku těhotenství přibližně 10 týdnů.

To je dáno tím, že zatímco datum začátku poslední menstruace je poměrně jasně dané, datum případného početí je více variabilní.

Jak určit termín početí dítěte (kdy jsem otěhotněla)?

I když je pravděpodobnost početí (začátku těhotenství), největší v den ovulace (tj. mezi 12 a 14 dnem menstruačního cyklu), k reálnému početí, může vést pohlaví styk v intervalu až cca 5 – 8 dní.

Největší pravděpodobnost početí, je v intervalu 3 dny před ovulací a jeden den po ovulaci. Méně pravděpodobné je pak i zahájení těhotenství i před a po tomto intervalu.

S každým dnem před a zvláště po, už pravděpodobnost velmi rychle klesá. Jsou ale i vzácné výjimky, kdy k početí došlo úplně mimo obvyklý interval.

Zatímco vajíčko je schopné oplodnění po dobu cca 24 hodin, spermie jsou schopné si na vajíčko, i několik dní počkat. Navíc u lidské biologie, jen málo co, funguje přesně podle nějakých tabulek. Proto může být časové rozpětí, kdy mohlo dojít k početí, poněkud delší.

Jak určit termín porodu – kdy se doopravdy narodí dítě?

I samotný termín porodu, je značně nejistý. K porodu dítěte může dojít i 2 týdny před očekávaným termínem porodu nebo i 2 týdny po tomto termínu. Aniž by to znamenalo něco zvláštního.

Je poměrně běžné, že u žen, které rodí první dítě, bývá porod spíše o pár dní „opožděný“. Naopak u žen, které rodí už druhé nebo další dítě, probíhá porod i o pár dní dříve (aniž by se dalo mluvit o nějakém předčasném porodu).

Příroda si prostě na nějaké pevné termíny v kalendáři moc nepotrpí. A tak je s tím nutné počítat.

Diskuse ( 0 )

Přidejte komentář