Výpočet mateřské pro OSVČ – kalkulačka 2024 (na co máte nárok, podmínky)

Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), mohou mít nárok i podnikatelky (OSVČ). Předpokladem je ale placení dobrovolného nemocenského pojištění (minimálně 216 Kč měsíčně v roce 2024). Minimální mateřská pro OSVČ je velmi nízká – výpočet vychází jenom na 5 550 Kč měsíčně.
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), mohou mít nárok i podnikatelky (OSVČ). Předpokladem je ale placení dobrovolného nemocenského pojištění (minimálně 216 Kč měsíčně v roce 2024). Minimální mateřská pro OSVČ je velmi nízká – výpočet vychází jenom na 5 550 Kč měsíčně.

Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), se může týkat i maminek – podnikatelek. Má to ale několik podmínek. Získat mateřskou, může být pro maminky (OSVČ) složitější, než pro ženy, které před porodem pracují v zaměstnání.

Podnikatelky, si pro nárok na mateřskou (PPM), musí platit dostatečně dlouhou dobu nemocenské pojištění. A mateřská jim vychází obvykle jen poměrně nízká (odvíjí se od toho, kolik platí na nemocenské pojištění).

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik je peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ v roce 2024. Dozvíte, jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou. A na co je nárok, pokud nedostanete PPM.

Kalkulačka – výpočet mateřské (PPM) pro OSVČ v roce 2024

U maminek, které před porodem pracují v zaměstnání, se mateřská vypočítá z vyměřovacího základu, který vychází z hrubé mzdy v zaměstnání.

U podnikatelek (OSVČ), je to s výpočtem trochu jinak. I pro OSVČ se peněžitá pomoc v mateřství vypočítá z vyměřovacího základu. Ten se ale odvíjí od placeného nemocenského pojištění (2,7% z vyměřovacího základu).

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ, je v roce 2024 stanoveno na 216 Kč (2,7% z minimálního vyměřovacího základu 8000 Kč). Při minimální platbě, vychází mateřská jen velmi nízká – v roce 2024 to bude 5550 Kč za měsíc (za 30 dní).

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění (měsíční platba)
Počet narozených dětí
Peněžitá pomoc v mateřství má délku maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdy má OSVČ nárok na mateřskou? Jak jsou podmínky v roce 2024?

Podmínky pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), jsou stále stejné. Základním předpokladem pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství u podnikatelek, je placení nemocenského pojištění.

Pokud podnikáte jako OSVČ a plánujete těhotenství, pak je nutné začít s dostatečným předstihem platit nemocenské pojištění. Zatímco placení sociální a zdravotního pojištění je povinné, u nemocenského je platba dobrovolná.

Aby měla maminka – podnikatelka nárok na mateřskou, pak si musí platit nemocenské pojištění (alespoň minimální platbu), nejméně 270 dní před nástupem na mateřskou. S placením nemocenského pojištění, je tedy nutné začít ještě před tím než je žena těhotná.

Do minimální doby účasti na nemocenském pojištění, se případně může započítat i nějaké předchozí zaměstnání (před začátkem podnikání, pokud spadá do období předchozích 2 roků, před nástupem na mateřskou).

V takovém případě je ale stále nutné, platit si nemocenské pojištění alespoň 180 dní v posledním roce, před začátkem mateřské.

Kromě toho je dále nutné, aby byla maminka před porodem stále účastníkem nemocenského pojištění. Nebo musí být alespoň v ochranné době, která může být až 180 dní.

Kolik je minimální mateřská pro OSVČ v roce 2024

Peněžitá pomoc v mateřství, se u OSVČ vypočítá z vyměřovacího základu. Tedy v podstatě z toho, kolik si platí nemocenské pojištění.

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2024:

 • Minimální platba je 216 Kč měsíčně
 • To odpovídá vyměřovacímu základu 8 000 Kč

Mateřská, která se vypočítá na základě minimální platby (z vyměřovacího základu 8000 Kč) je velmi nízká. Výpočet PPM vychází stejně, jako u maminky, které by v zaměstnání brala hrubou mzdu 8000 Kč měsíčně

Minimální mateřská pro OSVČ 2024:

 • Minimální mateřská 2024 = 5 550 Kč za měsíc (za 30 dní)
 • Minimální mateřská 2024 celkem = 36 260 Kč (za 28 týdnů)

Jak zvýšit mateřskou pro OSVČ? Co dělat pro nárok na vyšší PPM?

Aby měla maminka, která před porodem podniká jako OSVČ, nárok na vyšší mateřskou, pak si musí platit vyšší nemocenské pojištění. To ale není jenom tak.

Nemocenské pojištění, je 2,7% z vyměřovacího základu. Maximální vyměřovací základ se odvíjí i od toho, jaký je zisk z podnikání (a jaké je placeno sociální pojištění):

 • Při minimální platbě na sociální pojištění 2944 Kč v roce 2023, může být nemocenské pojištění maximálně 212 Kč (vyměřovací základ 10 081 Kč, nemocenské pojištění 2,1%)
 • Při minimální platbě na sociální pojištění 3852 Kč v roce 2024, může být nemocenské pojištění maximálně 357 Kč (vyměřovací základ 13 191 Kč, nemocenské pojištění 2,7%)
 • Při zahájení podnikání v roce 2024, může být maximální platba 594 Kč (vyměřovací základ 21 984 Kč, nemocenské pojištění 2,7%)
 • Je možné platit i nějakou vyšší částku – maximálně ale 2,7% z vyměřovacího základu (pokud by se zvýšil vyměřovací základ, pak se adekvátně zvýší i platba sociálního pojištění)

Co dělat, když OSVČ nemá nárok na mateřskou (PPM)?

Během roku 2023, se objevil návrh, že by některé maminky mohly mít nárok i na „jinou“ mateřskou – mateřský příspěvek pro ženy, které nesplní všechny podmínky pro nárok na klasickou PPM.

Náhradní mateřská, se měla týkat především podnikatelek, které si během podnikání neplatily dostatečně dlouhou dobu nemocenské pojištění. Tento návrh ale nebyl schválen.

Pokud nevznikne nárok na mateřskou (PPM), pak je nárok na rodičovský příspěvek, hned od narození dítěte.

Nebo může mateřskou (PPM) čerpat i druhý rodič (otec dítěte má nárok na PPM od 7 týdne po podporu, po dobu 22 týdnů, podmínky a výpočet je v podstatě stejný, jako u ženy).

Rodičovský příspěvek pro OSVČ v roce 2024

Pokud žena nemá nárok na PPM, pak má ale určitě nárok na rodičovský příspěvek. Na tuto sociální dávku (vyplácí Úřad práce) je nárok, i když není splněna podmínka minimální doby pojištění.

Rodičovský příspěvek, by se měl od 1. 1. 2024 zvyšovat na 350 000 Kč pro jedno dítě (u dvojčat to v roce 2024 bude 525 000 Kč).

Na rodičovský příspěvek, je nárok ihned po narození dítěte, nebo po ukončení výplaty peněžité pomoci v mateřství.

U rodičovského příspěvku, je možné zvolit, kolik budete od Úřadu práce dostávat každý měsíc. U jednoho dítěte, to může být do 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat to může být do 19 500 Kč).

Nebo to může být i více – pokud byl nárok na PPM a je dostatečně vysoký vyměřovací základ, nebo případně i na základě příjmu druhého rodiče.

Viz: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2024 – kdo má nárok na zvýšenou rodičovskou?

Podnikání během mateřské nebo rodičovské dovolené

Během mateřské dovolené (v době kdy je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství), platí omezení, že OSVČ nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost.

Během rodičovské dovolené (v době, kdy je vyplácen rodičovský příspěvek), už ale žádné omezení pro podnikání není.

Při pobírání rodičovského příspěvku, platí zdravotní pojištění stát (podnikání je tedy bráno jako vedlejší činnost).

Diskuse ( 2 )

 • Klára

  Dobrý den, můžete prosím rozšířit článek pokud je žena v režimu paušální daně? Mám dojem, že tam jsou určitě rozdíly.

  • kalkulacka-materska.cz

   U paušální daně žádné větší rozdíly nejsou. Paušální daň řeší jenom sociální + zdravotní + daň. Nemocenské pojištění je bokem.

   Placení nemocenského pojištění je dobrovolné, může si ho platit i OSVČ v paušálním režimu, minimální částka se od 1. 1. 2024 zvýšila na 216 Kč. Maximální částka se odvíjí od pásma: pro I. pásmo – 410 Kč, pro II. pásmo – 758 Kč, III. pásmo – 1159 Kč.

   Všechny podmínky pro nárok na PPM jsou u paušální daně identické …

Přidejte komentář