Ošetřovné (OČR), je dávka nemocenského pojištění (podobně, jako nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, otcovská aj.), na kterou máte nárok, pokud jste zaměstnaní a staráte se doma o dítě, nebo jiného nemocného člena rodiny.
V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je ošetřovné v roce 2024. Dozvíte se, jaké jsou podmínky pro ošetřovné, a kdo na něj má nárok. A jaké se plánují změny.
Kolik je ošetřovné na dítě během OČR v roce 2024?
V roce 2024, by pro ošetřovné měly platit jen běžné podmínky. Na rozdíl od několika předchozích roků (epidemie COVID 2020 – 2022), se neplánují žádné zásadnější změny. Změny se plánují až pro rok 2025.
Ošetřovné je v roce 2024, ve výši 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu). Nárok na OČR mají jenom zaměstnanci. Lidé s dohodou DPP nebo DPČ a podnikatelé (OSVČ), podle aktuálních podmínek nemohou mít nárok na krátkodobé ošetřovné. .
Od 1. 1. 2025 by měla začít platit změna a na ošetřovné bude nárok i u OSVČ a DPP/DPČ. V roce 2024, ale ještě nárok mít nebudou.
Na OČR je nárok jen po dobu 9 kalendářních dní nebo 16 kalendářních dní (samoživitelé/samoživitelky). Případně může být nárok na dlouhodobé ošetřovné (až 90 dní, odlišné podmínky).
Výpočet: Kolik je ošetřovné (OČR) v roce 2024
V kalkulačce si můžete spočítat ošetřovné (OČR) podle běžných podmínek – tj. ve výši 60%. Na ošetřovné nárok 9 dní (16 dní pro samoživitele). Na ošetřovné je nárok za každý kalendářní den (včetně soboty, neděle, apod.).
Kdo má nárok na ošetřovné v roce 2024?
Na ošetřovné je nárok, pokud se musíte starat o malé dítě do 10 roků, nebo pokud se staráte o starší nemocné dítě, nebo pokud pečujete i o jiného nemocného člena rodiny.
Kromě základního ošetřovného, které je za běžných podmínek jen na 9 dní (16 dní pro samoživitele), existuje i dlouhodobé ošetřovné, na které je nárok delší dobu (to je ale jiná dávka).
Na dlouhodobé ošetřovné, může být nárok až po dobu 90 dní. Předpokladem pro nárok na tuto dávku, je ale hospitalizace nemocenské osoby v nemocnici, alespoň po dobu 3 dnů.
Základní podmínky pro nárok na ošetřovné
- Nárok mají pouze zaměstnanci, OSVČ (živnostníci), podle aktuálních podmínek nemají nárok na OČR (mělo by se změnit od 1. 1. 2025)
- Nárok na ošetřovné je, pokud se staráte o dítě do 10 roků (dítě může být nemocné, nebo i zdravé. Nárok na OČR je, i když je dítě zdravé, ale nemůže chodit do školy třeba kvůli karanténě, epidemii, nebo pokud je škola/školka uzavřena kvůli havárii)
- Nárok na OČR je, pokud se staráte o jiného člena rodiny (starší dítě, jinou dospělou osobou), zde je ale podmínka, aby jeho zdravotní stav vyžadoval nezbytnou celodenní péči jiné osoby
Jak dlouho je nárok na ošetřovné
Na ošetřovné je za běžných podmínek nárok jen krátkou dobu:
- 9 kalendářních dní
- 16 kalendářních dní (pokud se jedná o matku samoživitelku / otce samoživitele, který má alespoň jedno dítě do 16 roků)
Tato doba, je maximální délka ošetřovného, za podle aktuálních podmínek. Delší dobu – až 90 dní – může být nárok u dlouhodobého ošetřovného (to má ale odlišné podmínky, než klasické/krátkodobé ošetřovné).
Kolik je ošetřovné v roce 2024?
Ošetřovné je za běžných podmínek ve stejné výši, jako nemocenské dávky. Je to 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Výpočet redukovaného vyměřovacího základu je zde podobný, jako při výpočtu mateřské.
Vyměřovací základ se spočítá, jako součet vašeho hrubého příjmu (zpravidla za posledních 12 měsíců), který se vydělí počtem dní (365). Výsledný denní vyměřovací základ se pak redukuje. Pro ošetřovné platí od 1. 1. 2024, tyto redukční hranice:
- Do 1466 Kč se započítá 90%
- Od 1466 Kč do 2199 Kč se započítá 60%
- Od 2199 Kč do 4397 Kč se započítá 30%
- Nad 4397 Kč se napočítá nic
Příklad výpočtu OČR: Při hrubé mzdě do cca 35 tisíc korun, se tedy ošetřovné vypočítá jako 60% z 90% hrubé mzdy. Ošetřovné by tedy bylo 622 Kč na 1 den, tj. 5 598 Kč za 9 dní.
Nárok na ošetřovné pro OSVČ a u DPP/DPČ od 1. 1. 2025
OSVČ (živnostníci) nemají na ošetřovné (OČR) nárok. Pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění, mohou mít nárok na jiné dávky z nemocenského pojištění (například na nemocenské dávky, peněžitou pomoc v mateřství nebo otcovskou).
Na klasické krátkodobé ošetřovné (OČR), ale OSVČ nemají nárok. Mohou mít ale nárok na dlouhodobé ošetřovné.
Podobné je to i zaměstnanců, kteří pracují na dohodu DPP nebo DPČ. Ani oni, podle aktuálních podmínek nemohou mít nárok na krátkodobé OČR (mohou ale mít nárok na to dlouhodobé).
Ministerstvo práce a sociálních věcí, aktuálně připravuje změnu zákona o nemocenském pojištění. Ta se týká především elektronického vyřizování žádostí o nemocenské dávky. Současně ale připravovaná novela zákona mění i podmínky pro nárok na ošetřovné.
Od 1. 1. 2025, by měli mít na ošetřovné nárok i podnikatelé (OSVČ). Podmínkou bude placení nemocenského pojištění (minimálně 3 měsíce před uplatněním nároku na OČR).
Na ošetřovné budou mít od roku 2025 nárok i lidé, co pracují na dohodu o provedení práce (DPP), nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat z jakého základu se mi bude počítat OČR. Momentálně jsem na RD a ta mi končí posledního dubna. Od 1.5 jsem domluvena na nástup do původního zaměstnání, ale pokud se neotevřou školky, budu muset na OČR. Z jakého základu se mi bude počítat částka? Jestli ze zaměstnání před nástupem na MD, nebo z částky , kterou jsem pobírala na RD. děkuji moc. Nikde jsem toto nenašla
zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 18, odstavec 6:
(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.