Jak získat maximální rodičovský příspěvek

U rodičovského příspěvku máte možnosti si zvolit, jak vysokou částku chcete každý měsíc dostat.

U rodičovského příspěvku máte možnosti si zvolit, jak vysokou částku chcete každý měsíc dostat.

Můžete si tedy zvolit nízkou měsíční částku a rodičovský příspěvek dostávat dlouhou dobu. Nebo si naopak můžete zvolit vysokou měsíční částku, a rodičovský příspěvek vyčerpat už za pár měsíců.

Pokud příjemce rodičovského příspěvku neměl nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) a pokud ani není možno doložit příjem druhého rodiče (který by byl v dostatečné výši), pak je maximální možný rodičovský příspěvek 10 000 Kč měsíčně (15 000 Kč pro rodiče s dvojčaty).

V ostatních případech odpovídá maximální výše rodičovské tomu, jakou jste měli mateřskou. V případě rodin s dvojčaty, je to opět 1,5 násobek.

Absolutní maximum, jaké je u RP možné dostat v jednom měsíci, je v roce 2020 částka 42 720 Kč (pro dvojčata je to 64 080). To je současně i maximální možná částka mateřské (peněžité pomoci v mateřství v tomto roce).

Na takto vysoký rodičovský příspěvek, ale dosáhne pouze ten, kdo má hrubou mzdu v zaměstnání cca 106 000 Kč. Nebo ten kdo má v podnikání vyměřovací základ 1,5 miliónu korun ročně.