Kolik je minimální mateřská v roce 2024

U zaměstnanců se mateřská vypočítá na základě jejich hrubé mzdy v zaměstnání.

Pro mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) není stanovena žádná minimální zaručená výše. To, jak budete mít vysokou mateřskou, tedy závisí na tom, jaké jsou vaše příjmy.

U zaměstnanců se mateřská vypočítá na základě jejich hrubé mzdy v zaměstnání. Pokud by se jednalo o zaměstnance, který pracuje za minimální mzdu (což je v roce 2024 částka 18 900 Kč měsíčně), pak by měl mateřskou ve výši:

Mateřská při minimální mzdě (jedno dítě) = 85 456 Kč za 28 týdnů (tj. 436 Kč za jeden kalendářní den)
Mateřská při minimální mzdě (dvojčata) = 112 924 Kč za 37 týdnů (tj. 436 Kč za jeden kalendářní den)

Pokud byste ale pracovali za méně, než minimální mzdu (třeba při zkráceném úvazku), pak může být vaše mateřská i nižší.  Není žádná minimální hranice.

U OSVČ se výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství) odvíjí od vyměřovacího základu, resp. od toho, jak vysoké nemocenské pojištění si OSVČ platí.

Pokud by si OSVČ platil jen minimální nemocenské pojištění (což je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně), pak bude mít hodně nízkou mateřskou:

Minimální mateřská pro OSVČ (jedno dítě) = 36 260 Kč za 28 týdnů (185 Kč za jeden kalendářní den)
Minimální mateřská pro OSVČ (dvojčata) = 47 915 Kč za 37 týdnů (185 Kč za jeden kalendářní den)

Z výše uvedeného vyplývá, že pro OSVČ je mateřská opravdu velmi nízká (při minimální měsíční platbě na nemocenské pojištění).

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2024. Pokud vás zajímá, jaké jsou podmínky, a co musíte splnit, abyste dostali mateřskou, připravili jsme pro vás podrobné informace.

Kalkulačka mateřská 2024

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2024. Pro výpočet vám stačí zadat průměrnou hrubou mzdu a zjistíte, na jak vysokou mateřskou máte nárok při narození dítěte. Pokud vás...
ČÍST VÍCE