Kolik je nemocenská při neschopence 2022

Za prvních 14 dní vám zaměstnavatel platí náhradu mzdy. Ta je ve výši 60% z průměrné hodinové mzdy (resp. z průměrného redukovaného hodinového výdělku).

Během pracovní neschopnosti (na neschopence), můžete jako zaměstnanec dostávat dvě různé dávky.

Za prvních 14 dní vám zaměstnavatel platí náhradu mzdy. Ta je ve výši 60% z průměrné hodinové mzdy (resp. z průměrného redukovaného hodinového výdělku). Během prvních 14 dní se nemocenská platí za neodpracované směny (pracovní dny).

Od 15 dne pak máte nárok na nemocenské dávky. Nemocenské dávky se již platí za každý kalendářní den. Jejich výše je 60% z průměrné hrubé mzdy (redukovaný denní vyměřovací základ) a postupně se zvyšuje:

  • 1 – 14 den na neschopence = náhrada mzdy od zaměstnavatele ve výši 60% (z průměrné hodinové mzdy)
  • Od 15 dne do 30 dne na neschopence = nemocenské dávky ve výši 60% (z průměrné hrubé mzdy)
  • Od 31 do 60 dne na neschopence = nemocenské dávky ve výši 66% (z průměrné hrubé mzdy)
  • Od 61 na neschopence = nemocenské dávky ve výši 72% (z průměrné hrubé mzdy)

Maximální délka neschopenky (nemocenské) je 380 dní. V oprávněných případech ale může být pracovní neschopnost (resp. nárok na nemocenské dávky), prodloužena o dalších až 350 dní.

V takovém případě je ale nutný posudek příslušného lékaře a schválení. Nárok na prodloužení nemocenské tedy nevzniká automaticky.

Kalkulačka – výpočet nemocenské 2022

Pokud vás zajímá, kolik byste dostali na neschopence v roce 2022, pak si to můžete sami spočítat: Nemocenská kalkulačka 2022.

Pro výpočet porodného je v roce 2021 rozhodující to, že se zvýšilo životní minim.

Výpočet porodného 2022

Pro výpočet porodného je v roce 2021 rozhodující to, že se zvýšilo životní minim. Od 1. 4. 2020 se tak u porodného zvýšila hranice maximálního příjmu v rodině. Nárok na porodné mají nově i lidé s o pár tisíc korun vyššími příjmy....
ČÍST VÍCE