Kolik je porodné v roce 2020?

Porodné je sociální dávka, která se vyplácí jednorázově. Je na ni nárok při narození prvního nebo druhého dítěte.

Porodné je sociální dávka, která se vyplácí jednorázově. Je na ni nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Abyste měli nárok na porodné, pak váš průměrný měsíční příjem (v době před porodem), nesmí překročit 2,7 násobek životního minima.

Kolik je porodné v roce 2020:
  • Porodné na první dítě je 13 000 Kč
  • Porodné na druhé dítě je 10 000 Kč

Pokud se narodí dvojčata, pak je porodné 23 000 Kč. Jedná-li se totiž o první a druhé dítě ženy, pak dostane najednou porodné za první a druhé dítě, tedy součet 13 + 10 tisíc korun.

Pokud jsou ale dvojčata až druhé a třetí dítě ženy (která je porodila), pak je porodné jen 10 000 Kč. Resp. na porodné je nárok jen za první dítě z dvojčat.

To, zda máte nárok na porodné, si můžete sami spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka porodné 2020

Pro výpočet porodného je v roce 2020 rozhodující to, že se zvýšilo životní minim.

Výpočet porodného 2020

Pro výpočet porodného je v roce 2020 rozhodující to, že se zvýšilo životní minim. Od 1. 4. 2020 se tak u porodného zvýšila hranice maximálního příjmu v rodině. Nárok na porodné mají nově i lidé s o pár tisíc korun vyššími příjmy....
ČÍST VÍCE
Pro výpočet porodného u OSVČ je rozhodující to, jaké měl OSVČ příjmy v předchozím roce.

Výpočet porodného u OSVČ

Pro výpočet porodného u OSVČ je rozhodující to, jaké měl OSVČ příjmy v předchozím roce. Obvykle se totiž dokládají příjmy za předchozí zdaňovací období. U OSVČ se pro výpočet porodného používá buď jejich skutečná výše...
ČÍST VÍCE