Na co má nárok nezaměstnávaná těhotná žena?

Nezaměstnaná těhotná žena, má nárok na mateřskou (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), jen v některých případech.

Nezaměstnaná těhotná žena, má nárok na mateřskou (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), jen v některých případech.

Když je žena bez práce, tak může mít na mateřskou nárok jenom, pokud by to bylo do 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pak by ještě mohla mít nárok na mateřskou.

Pokud by neměla nárok na mateřskou, pak má po narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek. Na ten má nárok i nezaměstnaná žena. U něj není podmínka předchozího zaměstnání.

Rodičovský příspěvek je v roce 2024 částka 350 000 Kč. Pokud byla žena nezaměstnaná, a pokud nemůže doložit příjem ani její partner (otec dítěte), pak může mít rodičovský příspěvek jenom ve výši 13 000 Kč měsíčně (pokud by doložil příjem otec dítěte, pak je možná i vyšší měsíční částka).

Nezaměstnaná těhotná žena může mít nárok na běžné sociální dávky. Může to být třeba příspěvek na bydlení, který je možné získat na byt/dům v osobním vlastnictví, nebo při bydlení v nájmu.

Pokud je žena zcela bez příjmů (nebo je má jen nízké), může mít nárok na hmotnou nouzi – doplatek do životního minima nebo doplatek na bydlení. Po narození dítěte může ještě dostat porodné a dětské přídavky.