Náhradní mateřská – když není nárok na PPM

Náhradní mateřská (mateřský příspěvek), by se vypočítala z minimální mzdy (70%) a vycházelo by to na cca 12 100 Kč měsíčně

Poměrně mnoho nastávajících maminek nesplní podmínky pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Jedná se cca 15 – 20% všech těhotných žen. Ty jsou pak odkázány jenom na rodičovský příspěvek (nebo mohou mít nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem).

Vláda se bude zabývat návrhem zákona, který by umožnil vyplácet jakousi „náhradní mateřskou“, na kterou by byl nárok, když není nárok na klasickou PPM.

Náhradní mateřská (mateřský příspěvek), by se vypočítala z minimální mzdy (70%) a vycházelo by to na cca 12 100 Kč měsíčně (v roce 2024, to může být až 12 600 Kč).

Náhradní mateřskou, by vyplácel Úřad práce (jednalo by se o sociální dávku). Nárok by měly i ženy, které nemají dostatečnou minimální dobu účasti na nemocenském pojištění (minimálně 270 dní za poslední 2 roky).

Na mateřský příspěvek, by měly nárok těhotné ženy, které podnikají jako  OSVČ, nebo které pracují v nějakém zaměstnání (kde jim vzniká účast na nemocenském pojištění, tedy případně i u práce na dohodu DPP nebo DPČ).

Pro nárok by stačilo, aby podmínky splnil druhý rodič (otec dítěte). Náhradní mateřská (mateřský příspěvek), by se pobírala 28 týdnů a po skončení by byl nárok na rodičovskou (13 000 Kč měsíčně, celkem 300 000 Kč