Nárok na daňovou slevu po narození dítěte

Na daňovou slevu ale není nárok ihned, při narození dítěte. Ale až v následujícím měsíci.

U měsíční výplaty v zaměstnání, nebo případně následně u daňového přiznání za minulý rok, mohou být uplatněny různé daňové slevy. Jednou z nich je i daňová sleva za dítě.

Daňové zvýhodnění na dítě, se postupně zvyšuje podle počtu dětí. Za první dítě je to 1267 Kč měsíčně (15 204 Kč za rok). Za druhé dítě je to 1860 Kč měsíčně (22 320 Kč za rok). Za třetí dítě (a všechny další) je to 2320 Kč (27 840 Kč). Pokud má dítě průkaz ZTP, tak je daňová sleva dvojnásobná.

Daňová sleva za dítě, může snížit placenou daň (čímž se zvýší čistá mzda), nebo může být nárok i na daňový bonus (dostanete peníze od státu).

Na daňovou slevu ale není nárok ihned, při narození dítěte. Ale až v následujícím měsíci.

Rozhodující je stav k prvnímu dni v měsíci. Pokud dítě k prvnímu dni v kalendářním měsíci ještě nebylo na světě, pak v tomto měsíci ještě není nárok na daňovou slevu. Až v příštím měsíci.

Daňovou slevu je možné uplatnit jenom u zdanitelných příjmů (výplata ze zaměstnání, příjem z brigády nad 10 000 Kč měsíčně, apod.).

Pro nárok na daňový bonus, je nutné mít minimální příjem, alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy (v roce 2024 je to 113 400 Kč za rok, resp. 9450 Kč měsíčně).