Nárok na mateřskou u nezaměstnané na Úřadu práce

Nezaměstnaná by mohla mít na mateřskou nárok pouze v případě, že by od skončení jejího zaměstnání, do zahájení mateřské, uběhla doba maximálně 180 dní.

Pokud je žena nezaměstnaná, vedená v evidenci Úřadu práce, pak zpravidla nemá nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). Nezaměstnaná žena nesplňuje základní podmínky pro nárok na PPM.

Nezaměstnaná by mohla mít na mateřskou nárok pouze v případě, že by od skončení jejího zaměstnání, do zahájení mateřské, uběhla doba maximálně 180 dní. To je ochranná doba (180 dní), která běží po skončení zaměstnání. Pokud v této ochranné době vznikne nárok na mateřskou, pak ji může mít i nezaměstnaní žena.

Pokud by se ale jednalo o dlouhodobě nezaměstnanou ženu, která je již delší dobu na Úřadu práce, nebo před tím nikde nepracovala (a byla třeba studentkou), pak jí nárok na mateřskou nevznikne,

V takovém případě by žena měla nárok až na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok po narození dítěte. Od 1. 1. 2020 je to 300 tisíc korun (maximálně 10 tisíc měsíčně).

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2020.

Kalkulačka mateřská 2020

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2020. Pro výpočet vám stačí zadat průměrnou hrubou mzdu a zjistíte, na jak vysokou mateřskou máte nárok při narození dítěte. Pokud vás...
ČÍST VÍCE