Rizikové těhotenství a pracovní neschopnost (neschopenka)

Pracovní neschopnost (při rizikovém těhotenství) má stejná pravidla a omezení, jako jakákoliv jiná neschopenka.

Řada nastávajících maminek, je před porodem v pracovní neschopnosti (na neschopence) z důvodu rizikového těhotenství.

O „nároku“ na neschopenku při rizikovém těhotenství rozhoduje lékař (váš gynekolog). Důvody pro rizikové těhotenství mohou být různé. Někdy je důvodem pro rizikové těhotenství to, že má těhotná žena nějaké dlouhodobé zdravotní problémy (třeba cukrovka nebo jiná nemoc).

Jiné důvody pro rizikové těhotenství se mohou objevit až v průběhu těhotenství. Častým důvodem, pro neschopenku při rizikovém těhotenství, bývají i vícečetná těhotenství.

Často je ale neschopenka z důvodu rizikového těhotenství vystavena spíše ze „sociálních“ důvodů.

Třeba proto, že těhotné ženě končí pracovní poměr na dobu určitou, a ona nechce být do porodu bez příjmu. To ale pochopitelně nemůže být oficiálním důvodem pro vystavení neschopenky.

Pracovní neschopnost (při rizikovém těhotenství) má stejná pravidla a omezení, jako jakákoliv jiná neschopenka.

Výpočet výše nemocenských dávek (nebo náhrady mzdy za nemoc) se řídí stejnými pravidly. Stejná pravidla platí třeba i pro vycházky. I žena na rizikovém těhotenství může mít povolené vycházky maximálně na 6 hodin denně (v době od 7:00 do 19:00).

Kalkulačka – výpočet nemocenské 2024

Pokud vás zajímá, kolik byste dostávali peněz během neschopenky, na rizikovém těhotenství, tak si to můžete sami spočítat v této kalkulačce: Výpočet výše nemocenské v roce 2024.