Sociální dávky pro těhotnou studentku

Těhotná studentka obvykle nemá nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

Těhotná studentka obvykle nemá nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). Samotná doba studia totiž nezakládá nárok na tuto podporu pro těhotné ženy. Nárok na PPM by studentka měla pouze v případě, že by během studia pracovala. Nebo pokud by po skončení studia (úspěšném dokončení školy), nastoupila do zaměstnání.

Těhotná studentka má po narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek. Ten je ve výši 300 000 Kč (na dvojčata 450 000 Kč). Přičemž může dostávat 10 000 Kč měsíčně (na dvojčata 15 000 Kč měsíčně).

V závislosti na výši jejího příjmu (resp. celkového příjmu její rodiny), může mít nárok i na další sociální dávky.

Po narození dítěte to může být jednorázová sociální dávka porodné (13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě). Dále může mít nárok na příspěvek na dítě. Ten se vyplácí každý měsíc a jeho výše závisí na více faktorech.

Z dalších sociálních dávek to pak může být třeba příspěvek na bydlení. Na ten je nárok při nízkém příjmu a vysokých nákladech na bydlení.

Jsou zde i dávky pomoci ve hmotné nouzi jako příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Všechny tyto sociální dávky se vyřizují na Úřadu práce.

Pro výpočet porodného u OSVČ je rozhodující to, jaké měl OSVČ příjmy v předchozím roce.

Výpočet porodného u OSVČ

Pro výpočet porodného u OSVČ je rozhodující to, jaké měl OSVČ příjmy v předchozím roce. Obvykle se totiž dokládají příjmy za předchozí zdaňovací období. U OSVČ se pro výpočet porodného používá buď jejich skutečná výše...
ČÍST VÍCE