Poměrně mnoho nastávajících maminek nesplní podmínky pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Jedná se cca 15 – 20% všech těhotných žen. Ty jsou pak odkázány jenom na rodičovský příspěvek (nebo mohou mít nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem).
Vláda se v roce 2023 zabývala návrhem zákona, který by umožnil vyplácet jakousi „náhradní mateřskou“, na kterou by byl nárok, když není nárok na klasickou PPM.
Vláda ale k tomuto návrhu zaujala nesouhlasné stanovisko. Šance na schválení této „náhradní mateřské“ je tedy jen velmi nízká.
Náhradní mateřská (mateřský příspěvek), by se vypočítala z minimální mzdy (70%) a vycházelo by to na cca 13 230 Kč měsíčně.
Náhradní mateřskou, by vyplácel Úřad práce (jednalo by se o sociální dávku). Nárok by měly i ženy, které nemají dostatečnou minimální dobu účasti na nemocenském pojištění (minimálně 270 dní za poslední 2 roky).
Na mateřský příspěvek, by měly nárok těhotné ženy, které podnikají jako OSVČ, nebo které pracují v nějakém zaměstnání (kde jim vzniká účast na nemocenském pojištění, tedy případně i u práce na dohodu DPP nebo DPČ).
Pro nárok by stačilo, aby podmínky splnil druhý rodič (otec dítěte).
Náhradní mateřská (mateřský příspěvek), by se pobírala 28 týdnů a po skončení by byl nárok na rodičovskou (13 000 Kč měsíčně, celkem 350 000 Kč).