Nárok na mateřskou a práce na dohodu (DPP nebo DPČ)

Aby byl nárok na mateřskou, musí být splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Pokud žena pracuje na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ(dohoda o pracovní činnosti), tak to může mít složitější s nárokem na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

Aby byl nárok na mateřskou, musí být splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Současně musí být žadatelka v době vzniku nároku (6 – 8 týdnů před porodem) zaměstnaná, nebo v ochranné době (až 180 dní od skončení zaměstnání).

Nemocenské pojištění za zaměstnance platí zaměstnavatel. OSVČ si mohou nemocenské pojištění platit sami.

Při práci na dohodu – u DPP s příjmem do 10 tisíc měsíčně, se ale nemocenské pojištění neplatí.

Pokud je u DPP příjem vyšší než 10 tisíc korun za měsíc, pak by měl zaměstnavatel zaplatit nemocenské pojištění (a také zdravotní, sociální a daně).

Při práci na DPČ je limit pro placení pojištění jiný. Tam je to od 4000 Kč za měsíc. U DPČ je současně omezení, že pracovní doba nesmí přesáhnout 20 hodin týdně.

Při práci na dohodu tedy záleží na konkrétní situaci u dané ženy, jestli budou splněny podmínky, aby vznikl nárok na podporu. Pokud podmínky splněny nejsou, vzniká nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2024. Pokud vás zajímá, jaké jsou podmínky, a co musíte splnit, abyste dostali mateřskou, připravili jsme pro vás podrobné informace.

Kalkulačka mateřská 2024

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2024. Pro výpočet vám stačí zadat průměrnou hrubou mzdu a zjistíte, na jak vysokou mateřskou máte nárok při narození dítěte. Pokud vás...
ČÍST VÍCE