Nárok na mateřskou u studentky?

Těhotná studentka může mít na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM), nárok pouze v několika málo případech.

Těhotná studentka může mít na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM), nárok pouze v několika málo případech. Za studenty totiž stát platí jenom zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění za ně neplatí. Studenti tedy nemají nárok na nemocenské dávky (mezi něž patří i mateřská).

Aby měla studentka nárok na mateřskou, musela by během studia pracovat (v zaměstnání, kde má zaměstnavatel povinnost odvádět nemocenské pojištění). To se nevztahuje na různé brigády na dohodu (DPP, dohoda o pracovní činnosti do 10 000 Kč), kde se neplatí daně a pojištění.

Nebo by studentka musela podnikat a platit si nemocenské pojištění, jako OSVČ. Takových studentek ale také bude jen minimum.

Na mateřskou může mít studentka nárok, pokud po skončení studia nastoupí do zaměstnání. Pak by měla nárok na PPM na základě toho, že je zaměstnaná (a zaměstnavatel platí nemocenské pojištění). Pokud by v zaměstnání nesplňovala podmínku minimální doby pojištění (270 kalendářních dní za poslední dva roky, tj. 9 měsíců zaměstnání), pak by se jí mohla započítat poměrná doba studia

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2024. Pokud vás zajímá, jaké jsou podmínky, a co musíte splnit, abyste dostali mateřskou, připravili jsme pro vás podrobné informace.

Kalkulačka mateřská 2024

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2024. Pro výpočet vám stačí zadat průměrnou hrubou mzdu a zjistíte, na jak vysokou mateřskou máte nárok při narození dítěte. Pokud vás...
ČÍST VÍCE