Zákaz výpovědi pro těhotnou ženu

Pro těhotné ženy zákon stanovuje ochranu v podobě zákazu výpovědi.

Těhotnou ženu nemůže zaměstnavatel jen tak propustit. Pro těhotné ženy zákon stanovuje ochranu v podobě zákazu výpovědi. Existují ale výjimky.

Pokud je žena ještě ve zkušební době, pak s ní zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr. Ve zkušební době to totiž není výpověď, ale ukončení pracovního poměru ve zkušební době. A pro ukončení ve zkušební době platí jiné podmínky. Ani ve zkušební době, ale není možné ukončit pracovní poměr, jenom z důvodu těhotenství.

Stejné je to, i když má těhotná žena pracovní poměr na dobu určitou. I zde není žádná ochrana. Pracovní poměr na dobu určitou končí k datu, které bylo sjednáno v pracovní smlouvě. Pokud se obě strany (těhotná žena i zaměstnavatel) nedohodnou na prodloužení, pak těhotenství nehraje žádnou roli a zaměstnání končí.

Jsou ještě i jiné specifické výjimky, kdy může i těhotná dostat výpověď. Ty ale moc často nenastanou. Třeba kdyby došlo k zániku zaměstnavatele, nebo rušení jeho části, pak je výpověď možná. Nebo když je žena odsouzena pro nějaký trestný čin do vězení. Nebo když nějakým hrubým způsobem poruší pracovní kázeň nebo své pracovní povinnosti.

V ostatních případech platí pro těhotné ženy zákaz výpovědi. I kdyby už těhotná žena byla ve výpovědní lhůtě (a zjistila, že je těhotná), pak se po dobu těhotenství a mateřské dovolené, výpovědní doba zastaví. A bude pokračovat až po jejím návratu z mateřské.