Nemocenské dávky před porodem a po porodu

Pokud jsou splněny podmínky pro nárok na nemocenské dávky (žena je zaměstnaná, nebo si jako OSVČ platí nemocenské pojištění, nebo je v ochranné době 7 dní od skončení zaměstnání), pak má 6 týdnů před porodem nárok na nemocenskou.

Pokud žena nesplňuje podmínky pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) a není ani na rodičovské dovolené (s nárokem na rodičovský příspěvek), pak může mít v době před porodem a po porodu, nárok na dočasnou pracovní neschopnost a nemocenské dávky.

Pokud jsou splněny podmínky pro nárok na nemocenské dávky (žena je zaměstnaná, nebo si jako OSVČ platí nemocenské pojištění, nebo je v ochranné době 7 dní od skončení zaměstnání), pak má 6 týdnů před porodem nárok na nemocenskou.

Nemocenské dávky poskytované v souvislosti s porodem jsou standardní – stejně jako při jiné pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní je nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (netýká se OSVČ). Od 15 dne je nárok na nemocenské dávky.

Potvrzení o pracovní neschopnosti v souvislosti s porodem vystavuje lékař (gynekolog). Je nutné, aby žena předložila potvrzení z ČSSZ, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Délka nemocenské v souvislosti s porodem, je obvykle 12 týdnů (6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu). O jejím ukončení rozhoduje ošetřující lékař v závislosti na zdravotním stavu ženy.

Pro výpočet výše nemocenské před porodem a po porodu, můžete použít tuto kalkulačku pro výpočet náhrady mzdy a nemocenské.