Ošetřovné na dítě epidemie koronavirus

V roce 2024, je nárok na ošetřovné, už jen podle běžných podmínek.

Ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, je nárok na ošetřovné, už jen podle běžných podmínek. Na OČR je nárok po dobu 9 nebo 16 dní (dlouhodobé ošetřovné má až 90 dní, podmínky jsou ale odlišné.

Výše ošetřovného je „jenom“ 60% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu.

Na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci.

Ošetřovné během epidemie COVID 2020 – 2022

Během jara a podzimu 2020, nebo na začátku roku 2021, platil zvláštní režim pro ošetřovné (po dobu uzavření škol, během epidemie koronaviru).

Tento zvláštní režim, pokračoval i v roce 2022.  Od začátku listopadu 2021, do konce února 2022, byl nárok na zvýšené a prodloužené ošetřovné.

Během epidemie koronavirus, měli zaměstnanci jiné podmínky pro OČR, než za běžného období.

Ošetřovné na dítě bylo zvýšené na 80% (za běžných podmínek je to jen 60%) a byla stanovena minimální částka 400 Kč za jeden den.

Prodloužila se i doba, po kterou byl na ošetřovné nárok (za běžných podmínek je to jen 9 nebo 16 dní). Během epidemie koronavirubyl na ošetřovné nárok po celou dobu, co je dítě (nebo někdo z rodiny) v karanténě či izolaci. Nárok byl i při omezení výuky ve třídě, celé škole, školce, atd.

Na ošetřovné  měli nárok i ti, kdo pracují na dohodu – dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodou o pracovní činnosti (DPČ). A platí i další změny.

Ošetřovné na dítě během epidemie pro OSVČ

Během epidemie COVID v roce 2020 a 2021, měli na ošetřovné nárok i OSVČ (živnostníci). Pro ně ale platili trochu jiné podmínky.

OSVČ mohli mít nárok na ošetřovné ve výši 400 Kč za jeden den.

U OSVČ se ale nejednalo o klasické ošetřovné (jako u zaměstnanců), ale je jim poskytována speciální dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu.

Nárok na ošetřovné pro OSVČ, ale skončil v minulém školním roce. Na podzim 2021, ani na začátku roku 2022, zatím ošetřovné pro OSVČ nebylo obnoveno.