Výpočet rodičovského příspěvku v roce 2021

Rodičovský příspěvek se ale nevyplácí naráz (není možná jednorázová výplata, a to ani části z rodičovského příspěvku).

V roce 2021 je rodičovský příspěvek  300 000 Kč (nebo na 450 000 Kč na dvojčata). To je celková částka, jakou můžete od státu dostat během rodičovské dovolené.

Rodičovský příspěvek se ale nevyplácí naráz (není možná jednorázová výplata, a to ani části z rodičovského příspěvku).

V případě, že jste měli nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), pak si můžete zvolit měsíční částku, která bude maximálně ve stejné výši, jako byla vaše mateřská.

Pokud jste neměli nárok na mateřskou, postačí, pokud se v žádosti o rodičovský příspěvek doloží příjem druhý rodič (stačí tedy případně jen příjem otce). Pak je také možnost mít vyšší rodičovský příspěvek.

Pokud nebyl nárok na mateřskou a pokud příjem nedoloží ani jeden z rodičů, pak je maximální možná měsíční výše jen 10 000 Kč (nebo 15 000 Kč na dvojčata).

U rodičovského příspěvku máte možnost měnit jeho měsíční výši. Zvyšovat nebo snižovat. Změnu je možné provést vždy jednou za 3 měsíce. Máte tak možnost volby, zda chcete dostávat více peněz každý měsíc, ale kratší dobu. Nebo menší částku měsíčně, ale delší dobu.

Pro výpočet, jaké mohou být různé varianty rodičovského příspěvku, můžete použít tuto kalkulačku pro výpočet rodičovské 2021.