Výpočet rodičovského příspěvku v roce 2022

V roce 2022 je rodičovský příspěvek  300 000 Kč (nebo na 450 000 Kč na dvojčata). T

V roce 2022 je rodičovský příspěvek  300 000 Kč (nebo na 450 000 Kč na dvojčata). To je celková částka, jakou můžete od státu dostat během rodičovské dovolené.

Rodičovský příspěvek se ale nevyplácí naráz (není možná jednorázová výplata, a to ani části z rodičovského příspěvku). Výjimkou je situace, kdy se vám během rodičovské narodí další dítě, a vy nestihnete vybrat celý rodičovský příspěvek na první dítě. Pak je za určitých podmínek nárok, na jednorázové vyplacení zbývající části rodičovského příspěvku.

V případě, že jste měli nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), pak si můžete zvolit měsíční částku, která bude maximálně ve stejné výši, jako byla vaše mateřská.

Pokud jste neměli nárok na mateřskou, postačí, pokud se v žádosti o rodičovský příspěvek doloží příjem druhý rodič (stačí tedy případně jen příjem otce). Pak je také možnost mít vyšší rodičovský příspěvek.

Pokud nebyl nárok na mateřskou a pokud příjem nedoloží ani jeden z rodičů, pak je maximální možná měsíční výše jen 10 000 Kč (nebo 15 000 Kč na dvojčata).

Od 1. 7. 2022 dochází ke zvýšení maximální měsíční částky na 13 000 Kč (u dvojčat je to zvýšeno na 19 500 Kč).

U rodičovského příspěvku máte možnost měnit jeho měsíční výši. Zvyšovat nebo snižovat. Změnu je možné provést vždy jednou za 3 měsíce. Máte tak možnost volby, zda chcete dostávat více peněz každý měsíc, ale kratší dobu. Nebo menší částku měsíčně, ale delší dobu.

Pro výpočet, jaké mohou být různé varianty rodičovského příspěvku, můžete použít tuto kalkulačku pro výpočet rodičovské 2022.