Žádost – formulář ošetřovné

V roce 2024, je nárok na ošetřovné, už jen podle běžných podmínek.

Ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, je nárok na ošetřovné, už jen podle běžných podmínek. Na OČR je nárok po dobu 9 nebo 16 dní (dlouhodobé ošetřovné má až 90 dní, podmínky jsou ale odlišné.

Výše ošetřovného je „jenom“ 60% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu.

Na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci. Aktuální informace a kalkulačku pro rok 2024 najdete zde

Ošetřovné během epidemie COVID (2020 – 2022)

V roce 2022, bude minimálně na začátku roku (do 28. 2. 2022), nárok na zvýšené a prodloužené ošetřovné. V polovině prosince 2021, byl schválen zákon, který obnovuje krizové ošetřovné. Ten platí i zpětně, od začátku listopadu 2021.

V roce 2022, je v období od 1. 1. 2022 do 28. 2. 2022, nárok na ošetřovné ve výši 80% (minimálně 400 Kč). Na zvýšené OČR je nárok při karanténě, nebo při uzavřené třídě, škole, školce (a podobná zařízení).

Není vyloučeno, že při nepříznivém vývoji epidemie COVID, bude toto zvýšené ošetřovné prodlouženo i na další měsíce roku 2022.
Formulář: žádost o ošetřovné (OČR) pro zaměstnance 2022

Rodiče, kteří pracují jako zaměstnanci, mají během zavřené školy nárok na ošetřovné (OČR).

To je během epidemie COVID ve výši 80% z redukovaného vyměřovacího základu, počítá se z hrubé mzdy (na zvýšené ošetřovné je nárok až do konce února 2022, může být ale případně i prodlouženo), po celou dobu, co budou uzavřené školy, školky, třídy nebo i při karanténě.

Pokud vznikne potřeba OČR, z důvodu nařízené karantény, pak by měla příslušný hygienická stanice (nebo ošetřující lékař), vystavit formulář – „Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče)“.

Při delší karanténě to pak může být případně i formulář „Potvrzení o trvání potřeby ošetřování (péče)“.

Tj. v případě nařízené karantény, si zaměstnanec nevyplňuje formulář s žádostí o ošetřovné sám, ale příslušný tiskopis mu vyplní hygiena nebo lékař. Zaměstnanec pak už jen tyto dokumenty předává svému zaměstnavateli.

Pokud vznikla potřeba ošetřování dítě z důvodu omezení výuky ve třídě nebo celé škole (či školce nebo jiném podobném zařízení), pak by měla dotyčná škola vystavit formulář – „Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy)“.

Tento formulář je případně možné najít i na webu ČSSZ zde:

Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského / dětského zařízení (školy)

Formulář: žádost o ošetřovné pro OSVČ 2022

V roce 2020 a také i v první polovině roku 2021, měli na ošetřovné nárok i podnikatelé (OSVČ). Ti ale neměli nárok na klasické OČR (jako zaměstnanci), ale byla pro ně zřízena zvláštní dotace u Ministerstva průmyslu a obchodu.

V roce 2022, zatím není nárok na podobné ošetřovné pro OSVČ. V případě karantény nebo nutnosti pečovat o dítě, ale může u OSVČ vznikat nárok na kompenzační bonus, ve výši až 1000 Kč za jeden den.