Žádost – formulář ošetřovné říjen a listopad 2020

Žádost o ošetřovné (OČR) pro zaměstnance je možné najít na webu ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení)

Během podzimu 2020 došlo od 14. 10. 2020 k plošnému uzavření všech škol. To ovlivnilo řadu rodičů, kteří museli zůstat doma s dětmi.

Formulář: žádost o ošetřovné (OČR) pro zaměstnance

Rodiče, kteří pracují jako zaměstnanci, mají během zavřené školy nárok na ošetřovné (OČR).

To je během epidemie COVID ve výši 70% (z redukovaného vyměřovacího základu, počítá se z hrubé mzdy), po celou dobu, co budou uzavřené školy.

Rodiče, kteří chtějí uplatnit nárok na ošetřovné (OČR), musí na konci měsíce (tj. na začátku listopadu, nebo následně na začátku prosince) vyplnit příslušný formulář, ve kterém uvedou, za které dny požadují ošetřovné.

Žádost o ošetřovné (OČR) pro zaměstnance je možné najít na webu ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) viz online formulář žádost o ošetřovné.

Formulář je nutné vyplnit online. A následně jej v elektronické nebo vytištěné podobě předat zaměstnavateli, který tam doplní další údaje

Formulář: žádost o ošetřovné pro OSVČ

Na ošetřovné mají během podzimu 2020 nárok i OSVČ. U nich je ale postup podání žádosti o ošetřovné trochu jiný než u zaměstnanců.

OSVČ si totiž nežádají o klasické ošetřovné (OČR), jako zaměstnanci, ale žádají si o speciální dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu.

Žádost o ošetřovné pro OSVČ je opět nutné vyplnit online, na zvláštním formuláři, který je možné najít na webu ministerstva.

Online formulář pro žádost o ošetřovné pro živnostníky je možné najít zde.

Vyplněný formulář následně OSVČ odešle v elektronické podobě (datovou schránkou nebo emailem) nebo klasickou poštou na adresu ministerstva.

Pro výpočet porodného je v roce 2020 rozhodující to, že se zvýšilo životní minim.

Výpočet porodného 2020

Pro výpočet porodného je v roce 2020 rozhodující to, že se zvýšilo životní minim. Od 1. 4. 2020 se tak u porodného zvýšila hranice maximálního příjmu v rodině. Nárok na porodné mají nově i lidé s o pár tisíc korun vyššími příjmy....
ČÍST VÍCE