Příspěvek na bydlení je určen všem, kdo platí za bydlení více než 30% svého čistého měsíčního příjmu (průměrný příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí). Výjimkou nejsou ani studenti. I oni mohou mít nárok na dávky na bydlení. Pokud splní všechny podmínky.
Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na přídavky na bydlení, je samostatné bydlení v nájmu (případně podnájem celého bytu), nebo ve vlastním bytě (či v družstevním). Na příspěvek nemůže být nárok při bydlení na koleji (na internátě, ubytovně, apod.).
U studentů, platí několik odlišností v tom, jak se počítají příjmy. Jinak jsou ale podmínky pro nárok na přídavky stejné, jako pro všechny ostatní.
Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení 2024
V následující kalkulačce si můžete spočítat, jestli máte nárok na přídavky na bydlení, a kolik byste mohli v roce 2024 dostat.
Od 1. 1. 2024, platí nové podmínky pro výpočet této sociální dávky. Snížily se normativní náklady na bydlení a na přídavky tak může mít nárok méně žadatelů (nebo je nárok na nižší dávky).
Kolik je příspěvek na bydlení v roce 2024?
Od začátku roku 2024 se změnily podmínky pro výpočet dávek na bydlení. Od ledna 2024 platí nové normativní náklady na bydlení (bylo zrušeno mimořádné zvýšení). Jinak se ale podmínky pro výpočet příspěvek nijak zásadněji neměnily.
Příspěvek na bydlení se vypočítá individuálně pro každého žadatele – záleží na skutečných nákladech na bydlení, a na tom, kolik jsou příjmy.
Příspěvek na bydlení tak může být i jen několik málo stokorun. Nebo i několik tisíc korun. Průměrná částka, kterou Úřad práce vyplácí jako příspěvek na bydlení, je cca 6 300 Kč měsíčně.
Jaké příjmy se počítají u studentů na pro nárok na přídavky?
Jedním z rozhodujících kritérií, pro nárok na příspěvek na bydlení, je výše příjmu. 30% z čistého příjmu by nemělo být více, než kolik jsou aktuální normativní náklady na bydlení (liší se podle typu bydlení, velikosti města a počtu osob).
Co se počítá u studentů:
- Příjem od rodičů (výživné)
- Sirotčí důchod
- Příjmy z podnikání (s výjimkou příjmu za červenec a srpen)
Co se nepočítá jako příjem u studentů:
- Příjem z brigády na dohodu DPP nebo DPČ
- Stipendium
Pro nárok na příspěvek na bydlení, se počítají příjmy všech osob, které společně bydlí. Pokud bude student bydlet společně s nějakými dalšími spolubydlícími, pak se počítají i jejich příjmy.
Kdo může podat žádost o příspěvek na bydlení?
Žádost o příspěvek na bydlení, může podat ten, na koho je napsaná nájemní (nebo podnájemní) smlouva. Nebo majitel bytu.
Žádost o přídavky na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce – obvykle v místě, kde je byt, pro který se bude vyřizovat příspěvek.
Žádost je ale možné vyřídit i jenom přes internet – prostřednictví online aplikace Jedna (aplikace pro sociální dávky, kde je možné vyřídit i přídavky na dítě, rodičovský příspěvek, a do budoucna i další sociální dávky).
Trvalé bydliště a příspěvek na bydlení
U příspěvku na bydlení není rozhodující, kde má žadatel o dávku trvalé bydliště. Pokud má student trvalé bydliště u rodičů, ale přitom bydlí v pronajatém bytě v nějakém jiném městě, pak to ničemu nevadí.
U příspěvku na bydlení, se posuzuje skutečný stav. Pro nárok a přídavky, se tedy počítají všechny osoby, které v bytě skutečně bydlí. To, kde mají trvalé bydliště, není až tak důležité.
Rodiče pronajímají byt studentovi – je nárok na příspěvek?
V praxi může nastat i situace, kdy rodiče vlastní byt ve městě, kde student chodí do školy. A sami bydlí někde jinde.
V takovém případě je možné uzavřít nájemní smlouvu mezi rodičem (vlastníkem bytu) a studentem (nájemcem bytu). Pronajmout byt někomu z rodiny, nezakazuje žádný zákon.
Při splnění všech dalších podmínek, by v takovém případě mohl být nárok i na příspěvek na bydlení.
Pozor ale na to, že nestačí jenom čistě formálně uzavřít nájemní smlouvu, je také nutné platit i nájemné.
Úřad práce, si při posuzování žádosti o přídavky, může vyžádat i doložení skutečně zaplacených nákladů (výpis za bankovního účtu, zaplacené složenky, apod.).
A to se týká nejenom samotného nájmu, ale případně i dalších nákladů (pokud nejsou zahrnuty do nájemného). Jako jsou platby za elektřinu, vodu, plyn, apod.
Nárok na příspěvek na bydlení pro studenta jenom do 26 roků? Nebo i dále?
Do 26 roků, může být student považován za nezaopatřené dítě. To má vliv na posuzování nároku na různé sociální dávky (netýká se to jenom příspěvku na bydlení, ale případně i nároku na přídavky na dítě, a dalších dávek).
Na příspěvek na bydlení, může mít nárok jak nezaopatřené dítě (student do 26 roků), tak i kdokoliv jiný.
Na přídavky tedy může být nárok i dále, po dosažení věku 26 roků. Pak už se ale mírně liší podmínky (začnou se započítávat i příjmy z různých brigád, apod.).