Nárok na mateřskou při práci na dohodu (DPP nebo DPČ)

Pokud budete pracovat na DPP a budete mít měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč, pak můžete mít nárok na mateřskou. Podobné je to i u DPČ a příjmu od 4000 Kč měsíčně.
Pokud budete pracovat na DPP a budete mít měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč, pak můžete mít nárok na mateřskou. Podobné je to i u DPČ a příjmu od 4000 Kč měsíčně.

Pokud nepracujete v „klasickém“ pracovním poměru, tak to můžete mít složitější s nárokem na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

V následujícím přehledu se dozvíte, jak je to s nárokem na mateřskou při práci na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Je nárok na mateřskou při práci na dohodu?

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je splnění minimální doby nemocenského pojištění 270 kalendářních dní.

Druhou neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době vzniku nároku na PPM, musíte být účastníkem nemocenského pojištění, nebo v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení zaměstnání).

Při práci na dohodu je to pak složitější v tom, že u dohody za vás zaměstnavatel nemocenské pojištění platí jenom někdy. Druhý potenciální problém je to, že z práce na dohodu neplyne žádná ochranná doba.

Nemocenské pojištěn při práci na dohodu

Pokud pracujete na DPP (dohoda o provedení práce), pak za vás zaměstnavatel zaplatí nemocenské pojištění pouze v těch měsících, kdy máte příjem vyšší než 10 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že většina prací na dohodu o provedení práce je koncipována tak, aby se nemusely platit daně (tedy do maximálního příjmu 10 tisíc za měsíc), tak se většině případů u DPP nemocenské pojištění neodvádí.

Pokud pracujete na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), pak je to s nemocenským pojištěním o něco lepší. Pokud máte ve smlouvě sjednán konkrétní počet hodin, nebo pokud je váš měsíční příjem od 4000 Kč, pak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění (ani další zákonné odvody).

Nárok na mateřskou při práci na DPP

Pokud budete pracovat na DPP a budete mít měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč, pak můžete mít nárok na mateřskou. Musí být ale splněny i ostatní podmínky. Tedy minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Těchto 270 dní nemusí být splněno jen během práce na dohodu. Může se jednat o součet doby v zaměstnání u všech zaměstnavatelů za poslední dva roky.

Také je zde podmínka, abyste v době posuzování nároku na mateřskou byla stále zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění).

V reálné praxi většina žen pracujících na DPP, na mateřskou nárok nemá. Vzniká jim nárok až na rodičovský příspěvek. Ten se vyřizuje na Úřadu práce od data narození dítěte.

Nárok na mateřskou při práci na DPČ

Při dohodě o pracovní činnosti bývá zaměstnavatelem obvykle odváděno nemocenské pojištění (rozhodný příjem je v roce 2024 od 4000 Kč). Můžete tedy mít i nárok na mateřskou.

Pokud jsou splněny příslušné podmínky (účast na nemocenském pojištění), pak vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství může vzniknout. Pozor také na to, že při práci na dohodu není ochranná doba.

Kde zjistit informace o nároku na mateřskou při práci na dohodu

V případě nejistoty, jak to máte s nárokem na mateřskou, když pracujete na dohodu, je nejlepší se obrátit přímo na ČSSZ. Můžete zajít na místní okresní pracoviště (OSSZ) v místě vašeho bydliště (kontakty je možné najít zde) nebo se obrátit i na centrální Call centrum, kde by vám měli být schopni poradit. Číslo na call centrum je 800 050 248.

Diskuse ( 1 )

  • Daniela

    Dobrý den, jsem zdravotnický pracovník a pracuji kromě hlavního pracovního poměru i na DPČ (příjem mám vyšší než 3500/měsíc). Na konci října budu nastupovat na MD. Chci se zeptat, jestli i v říjnu musím mít z DPČ příjem nebo stačí mít příjem za předcházející měsíce, aby se mi z DPČ nárokovala mateřská. Práce je poměrně náročná pro těhotnou ženu, tak nevím, zda-li v říjnu nebudu muset na neschopenku. Děkuji moc.

Přidejte komentář