Kalkulačka rodičovský příspěvek 2024 – kdo má nárok na zvýšenou rodičovskou?

Od ledna 2024 se zvýší rodičovský příspěvek na 350 000 Kč. Ale jenom pro děti narozené od 1. 1. 2024. Pro ně bude i zkrácená doba rodičovské – maximálně do 3 roků. Pro stávající maminky, které jsou na rodičovské, se nic nemění – rodičovská se nezvyšuje ani nezkracuje.
Od ledna 2024 se zvýší rodičovský příspěvek na 350 000 Kč. Ale jenom pro děti narozené od 1. 1. 2024. Pro ně bude i zkrácená doba rodičovské – maximálně do 3 roků. Pro stávající maminky, které jsou na rodičovské, se nic nemění – rodičovská se nezvyšuje ani nezkracuje.

Od 1. 1. 2024, se bude zvyšovat rodičovský příspěvek. Ale jenom pro některé maminky. Na zvýšenou rodičovskou bude nárok jenom u dětí, které se narodí až v roce 2024. Pro tyto děti, bude současně rodičovská zkrácena jenom na 3 roky (maximálně do 3 narozenin).

Pro ostatní maminky (které už pobírají rodičovský příspěvek, nebo pro ty, kterým se dítě narodí do 31. prosince 2023), platí původní podmínky. Rodičovskou budou mít nižší o 50 tisíc korun, zato na ni ale budou mít nárok až do 4 roků (do 4 narozenin).

Jak se mění rodičovský příspěvek – zvýšení od ledna 2024

Od začátku nového roku, by měla začít platit změna zákona o státní sociální podpoře (aktuálně ji ještě projednává Senát a bude nutný i podpis prezidenta; je ale poměrně vysoká pravděpodobnost, že bude platit od 1. 1. 2024).

Hlavní změny pro rok 2024:

  • Rodičovský příspěvek se zvýší o 50 000 Kč na 350 000 Kč (pro jedno dítě)
  • Rodičovský příspěvek se zvýší o 75 000 Kč na 525 000 Kč (pro dvojčata nebo vícerčata)
  • Na zvýšení bude nárok jenom u dětí, které se narodí od 1. 1. 2024
  • Nebo případně u dětí, které byly převzaty do péče (nahrazující péči rodičů) od 1. 1. 2024
  • Pro děti narozené v roce 2024, bude maximální délka rodičovské jenom 3 roky

Jak to bude s rodičovskou u ostatních maminek?

Pro maminky (nebo případně tatínky, kteří jsou doma s dítětem na rodičovské), se ale do ledna 2024, vůbec nic nemění (alespoň tedy, co se týká změn u rodičovského příspěvku, jinak těch změn od 1. 1. 2024, je poměrně hodně).

  • U dětí narozených do 31. 12. 2023 (včetně) se rodičovský příspěvek nezvyšuje
  • U dětí narozených do 31. 12. 2023 je nárok na rodičovský příspěvek až do 4 roků

Pokud je tedy někdo už na rodičovské (má nárok na rodičovský příspěvek), nebo je třeba ještě na mateřské (dítě se už narodilo, nebo se narodí do konce roku 2023), a rodičovský příspěvek si teprve bude vyřizovat, tak pro něj platí původní podmínky pro nárok na rodičovskou.

Není tedy podstatné, kdy půjdete na Úřad práce řešit rodičovský příspěvek. I když si žádost o rodičovskou podáte až v lednu 2024 (nebo někdy později, během roku 2024), tak to nemá žádný vliv. Podstatné je jenom datum, kdy se narodilo dítě.

Pokud se dítě narodilo (nebo bylo převzato do péče) do 31. prosince 2023, tak bohužel máte „smůlu“ – na zvýšenou rodičovskou není nárok (za to ale můžete být doma s dítětem až do jeho případných 4 roků, resp., můžete si rozložit čerpání rodičovského příspěvku až do 4 narozenin dítěte).

Kolik bude rodičovská v roce 2024?

Pro děti narozené do 31. 12. 2023, bude rodičovský příspěvek v roce 2024 stejný, jako dříve:

  • 300 000 Kč na jedno dítě
  • 450 000 Kč na dvojčata (nebo vícerčata)

Pro děti narozené od 1. 1. 2024, se rodičovský příspěvek zvýší o 50 tisíc korun:

  • 350 000 Kč na jedno dítě
  • 525 000 Kč na dvojčata (nebo vícerčata)

Limity pro maximální měsíční částku, se v roce 2024 nemění (resp. jsou stejné bez ohledu na to, kdy se narodilo dítě):

  • Maximálně 13 000 Kč měsíčně na jedno dítě (pokud není možné zvolit vyšší částku na základě vyměřovacího základu)
  • Maximálně 19 500 Kč měsíčně na dvojčata nebo vícerčata (pokud není možné zvolit vyšší částku na základě vyměřovacího základu)
  • Vyšší částka – až do 53 910 Kč měsíčně (jedno dítě) nebo 80 865 Kč měsíčně (dvojčata) – maximálně 30 násobek denního vyměřovacího základu pro PPM

Poznámka: pro možnost zvolit takto vysoký rodičovský příspěvek (53910 Kč měsíčně nebo 80 865 Kč měsíčně), by byl nutný vysoký příjem v zaměstnání – cca na úrovni hrubé mzdy 133 tisíc korun měsíčně, rodičovská by pak byla vyčerpána už za cca 6 měsíců.

Kalkulačka: Výpočet rodičovského příspěvku v roce 2024

V následující kalkulačce, si můžete spočítat možné varianty rodičovské dovolené – jak vysokou měsíční částku rodičovského příspěvku si můžete zvolit, s ohledem na délku vyplácení rodičovské:

  • Pro děti narozené do 31. 12. 2023 může být rodičovský příspěvek vyplácen až do 4 narozenin
  • Pro děti narozené od 1. 1. 2024 může být rodičovský příspěvek vyplácen pouze do 3 narozenin
  • Pro možnost volby vyšší částky (více než 13 000 Kč/19 500 Kč měsíčně), postačí, pokud je možné doložit příjem alespoň u jednoho rodiče
  • Předpokladem pro možnost volby vyšší částky, je příjem ze zaměstnání nebo dobrovolná účast na nemocenském pojištění při podnikání jako OSVČ
Kalkulačka rodičovská dovolená 2024
Kdy se narodilo dítě?
Průměrná hrubá měsíční mzda (otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek v roce 2024 – jaké jsou podmínky?

U rodičovského příspěvku (na rozdíl od mateřské), není podmínkou nějaká předchozí odpracovaná doba v zaměstnání (nebo placení nemocenského pojištění během podnikání jako OSVČ).

Podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek jsou v roce 2024 stejné – nárok má ten:

  • Kdo pečuje o nejmladší dítě v rodině – do jeho maximálně 4 (nově 3) roků
  • Na rodičovský příspěvek je nárok po skončení mateřské (po ukončení výplaty peněžité pomoci v mateřství)
  • Na rodičovský příspěvek je případně nárok ihned po porodu (pokud nebyl nárok na PPM)
  • Na rodičovský příspěvek je nárok do vyčerpání celé částky (300 000 Kč nebo 350 000 Kč; resp. 450 000 Kč nebo 525 000 Kč)
  • Na rodičovský příspěvek je nárok do 4 (nebo nově do 3) roků dítěte
  • Na rodičovský příspěvek je nárok na nejmladší dítě (pokud se narodí další dítě, resp. pokud vznikne nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nebo na rodičovskou (rodičovský příspěvek) u dalšího dítěte, tak nárok rodičovskou na první dítě zaniká

Jednorázové dočerpání rodičovského příspěvku po narození dalšího dítěte

Ten, kdo nestihne vyčerpat celý rodičovský příspěvek (před tím než se narodí druhé dítě), si může po porodu požádat o jednorázové doplacení zbylé částky.

Na dočerpání rodičovského příspěvku, je nárok u rodin, kde alespoň jeden rodič pracuje (je možné stanovit vyměřovací základ) nebo podniká jako OSVČ (a je tedy osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona o důchodovém pojištění).

Po narození druhého dítěte, je možné podat žádost na Úřad práce, o jednorázové vyplacení celé zbývající částky (toho, co nebylo dočerpáno z původních 300 000 Kč (resp. nově z 350 000 Kč)).

Kdy končí rodičovská dovolená?

Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená, jsou dvě odlišné věci:

  • Rodičovská dovolená je volno, které maminkám (nebo tatínkům) poskytuje zaměstnavatel v zaměstnání
  • Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou je nárok na základě péče o nejmladší dítě v rodině

Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte (bez ohledu na to, kdy se dítěte narodilo – maximální délka rodičovské dovolené do 3 roků, platí již delší dobu; v roce 2023 změnila novela zákoníku práce pouze možnost opakované žádosti o rodičovskou)

Rodičovský příspěvek končí nejpozději v den 4 narozenin dítěte (u dětí narozených do 31. 12. 2023) nebo nejpozději v den 3 narozenin dítěte (u dětí narozených od 1. 1. 2024). Nebo případně i dříve, pokud je vyčerpána celá částka, nebo pokud se narodí další dítě.

Může mít na rodičovský příspěvek nárok i nezaměstnaná žena na Úřadu práce?

Ano, na rodičovský příspěvek mají nárok i ti, kdo jsou před porodem nezaměstnaní. Na rozdíl od mateřské (peněžité pomoci v mateřství), zde není podmínkou nějaká předchozí doba v zaměstnání.

Stačí, že se vám narodí dítě, a vy o něj budete pečovat. Pokud jsou splněny všechny podmínky (bydliště v ČR, zajištění řádné celodenní péče o dítě, apod.), pak je na rodičovský příspěvek nárok i bez předchozího zaměstnání.

Může mít nárok na rodičovský příspěvek i těhotná studentka?

Ano, jak již bylo uvedeno výše – u rodičovského příspěvku není podmínkou předchozí zaměstnání. Na rodičovský příspěvek, tedy může mít nárok i těhotná studentka, která nikdy nepracovala a nemá nárok na mateřskou. Po porodu si může na Úřadu práce vyřídit rodičovský příspěvek.

Může mít na rodičovský příspěvek nárok i otec dítěte (tatínek)?

Ano, na rodičovský příspěvek může mít nárok kterýkoliv z rodičů – tedy i otec dítěte – pouze ale jeden z rodičů.

Zatímco na rodičovské dovolené, mohou být oba rodiče (postupně se vystřídat, nebo mohou být doma i oba současně), rodičovský příspěvek může dostávat jenom jeden z nich.

Jaké jsou podmínky pro nárok na rodičovskou u OSVČ?

Pro podnikatele (OSVČ), platí stejné podmínky pro nárok na rodičovskou, jako pro všechny ostatní.

U rodičovského příspěvku, nehraje roli, jestli si OSVČ platil/neplatil nemocenské pojištění (resp. nárok na RP je v každém případě, roli to může hrát při možnosti volby vyšší měsíční částky – jen málokterý živnostník má ale možnost zvolit vyšší měsíční částku než základních 13 000 Kč).

Mohu být na rodičovské dovolené i bez nároku na rodičovský příspěvek?

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek, spolu souvisí jenom „volně“. Je možné být na rodičovské dovolené i bez nároku na rodičovský příspěvek (například proto, že už byl vyčerpán celý).

Stejně tak je poměrně obvyklé, že mnoho maminek není na rodičovské dovolené (nejsou zaměstnané, nebo to jsou podnikatelky), a „jenom“ pobírají rodičovský příspěvek.

Sociální a zdravotní pojištění během rodičovské dovolené

Za osoby, které jsou na mateřské nebo rodičovské dovolené, nebo i za osoby, které pobírají rodičovský příspěvek, platí zdravotní pojištění stát.

Sociální pojištění, stát přímo neplatí. Doba péče o dítě, až případně do jeho 4 roků, se ale započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

Práce, brigáda, přivýdělek nebo podnikání během rodičovské

Během pobírání rodičovského příspěvku, není nijak omezena možnost pracovat v zaměstnání, na nějaké brigádě nebo mít třeba nějaký přivýdělek z podnikání jako OSVČ.

Během nároku na rodičovský příspěvek, platí minimální zdravotní pojištění stát – není nutné platit doplatek do minimálního zdravotního pojištění. Podnikání je automaticky považováno za vedlejší činnost (platí se nižší zálohy, nebo se zálohy nemusí platit vůbec).

Během rodičovské, není nijak omezena ani výše příjmu (je jedno jestli máte příjem z DPČ do 10 000 Kč, nebo pracujete na HPP a máte vysokou výplatu).

Při rodičovské, je možné mít jen nějaký omezený přivýdělek na pár hodin denně/týdně. Nebo pracovat i v zaměstnání na poloviční nebo i plný úvazek. Nebo podnikat jako OSVČ a mít miliónové obraty.

Příjem během rodičovské nehraje žádnou roli. Žádnou roli nehraje ani forma zaměstnání (může to být brigáda na DPP nebo DPČ, nebo i zaměstnání na částečný nebo plný úvazek (HPP), v pracovním nebo služebním poměru).

Během rodičovské dovolené, je možné pracovat i v jiném zaměstnání (pro jiného zaměstnavatele), než kde máte rodičovskou dovolenou (možnost práce pro jinou firmu, může být omezena standardními podmínkami v zákoníku práce).

Pouze u dětí do 2 roků platí omezení, že nesmí být ve školce, v jeslích, nebo v jiném podobné zařízení, po dobu delší než 92 hodin měsíčně.

Diskuse ( 0 )

Přidejte komentář