Příspěvek 5000 Kč pro rodiny s dětmi a zvýšení rodičovského příspěvku

Vláda navrhuje, aby v srpnu 2022, dostaly rodiny s dětmi, mimořádný jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě. Také by mělo dojít ke zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč. Vláda se na změnách shodla na konci dubna 2022. Je ale nutná změna zákona – zatím není definitivní podoba.
Vláda navrhuje, aby v srpnu 2022, dostaly rodiny s dětmi, mimořádný jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě. Také by mělo dojít ke zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč. Vláda se na změnách shodla na konci dubna 2022. Je ale nutná změna zákona – zatím není definitivní podoba.

Vláda po svém včerejším zasedání (ve středu 27. 4. 2022), zveřejnila záměr, poskytnout rodinám s dětmi, mimořádný příspěvek 5000 Kč na jedno dítě. Tato „zvláštní“ sociální dávka, by měla být vyplacena rodinám, které mají roční příjem do 1 miliónu korun. A zřejmě už letos o prázdninách (hovoří se o srpnu 2022).

Kromě toho, vláda dále avizovala zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč měsíčně. I tato změna, by měla být projednána a schválena tak, aby začala platit ještě letos. Zřejmě také už od srpna nebo od září 2022.

K oběma změnám (příspěvek na dítě 5000 Kč a zvýšení rodičovské na 13 000 Kč), musí být nejprve připraven návrh změny zákona. O změně, pak budou hlasovat v Parlamentu a Senátu (kde se to celé ještě může změnit). Jaká bude finální podoba změn, a kdy začnou platit, je zatím předčasné.

Mimořádný příspěvek na dítě pro rodiny – 5000 Kč na dítě

První změnou, která má rodinám s dítětem/dětmi, ulevit od vysoké inflace, je mimořádný příspěvek na dítě.

Rodiny, které mají celkový (společný) roční příjem do 1 miliónu korun, budou mít nárok na jednorázovou částku 5000 Kč za každé dítě (bude se týkat dětí do 18 roků).

Přesná podoba toho, jaké budou podmínky, zatím není známa (zatím je to rozhodnutí, jen na úrovni vlády, není ani připraven návrh změny zákona).

Nárok by měly zřejmě všechny děti do 18 roků (nebude to tedy stejné, jako u přídavků na dítě, kde může být nárok až do 26 roků). U rodin by se posuzovala výše ročního příjmu (celkový součet za všechny členy rodiny).

Jestli a v jaké formě, bude potřeba podat žádost, a kdy přesně by rodiny (samoživitelé a samoživitelky), mohli dostat peníze, zatím není jisté. Vláda předpokládá, že by ale vše mělo jít vyřídit jen jednoduchou online žádosti (takže nebude potřeba nikam osobně chodit).

Vláda hovořila o tom, že by chtěla mimořádný příspěvek na dítě, vyplatit už letos v srpnu.

Zvýšení rodičovské možná už od srpna 2022

Další změnou, která byla včera představena, je zvýšení rodičovského příspěvku. Mělo by se jednat o zvýšení z 10 000 Kč měsíčně na 13 000 Kč.

Z vládního prohlášení ale není jisté, jak je to přesně myšleno (opět – není zatím zpracován návrh změny zákona, takže je nejisté, jaká bude přesná podoba).

Původně se totiž mluvilo o zvýšení rodičovského příspěvku o cca 15%. Tím by se celková částka, která je aktuálně 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata), zvýšila na cca 350 000 Kč (resp. na cca 520 000 Kč u dvojčat).

Zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč

Vládní prohlášení ale může znamenat jenom to, že se změní limity pro čerpání, a celková částka se zvyšovat nebude.

Aktuálně je možné dostat rodičovský příspěvek, v měsíční částce, která odpovídá výši předchozí mateřské (PPM), nebo maximálně 10 000 Kč měsíčně (týká se především těch, kdo neměli nárok na PPM). U dvojčat je to pak 1,5 násobek, tj. do 15 000 Kč měsíčně.

Pokud by došlo jenom ke změně limitu na 13 000 Kč u jednoho dítěte a 19 500 Kč u dvojčat, a nezměnila se celková částka, pak by to sice znamenalo více peněz z rodičovské každý měsíc, ale současně i zkrácení doby, po kterou je rodičovský příspěvek vyplácen.

Pokud má nyní někdo rodičovskou 10 000 Kč měsíčně, pak ji dostává 30 měsíců. Pří zvýšení limitu na 13 000 Kč, bez navýšení celkové částky, by se jen zkrátila celková doba na cca 23 měsíců.

Doufejme tedy, že prohlášení vlády o zvýšení na 13 000 Kč měsíčně, nebude zahrnovat jenom zvýšení limitu pro měsíční částku, ale že bude navýšena i celková suma příspěvku.

Co mají dělat rodiny s nízkými příjmy?

Obě výšeuvedené změny (příspěvek 5000 Kč na dítě, zvýšení rodičovské na 13 000 Kč) cílí především na rodiny, které mají dítě/děti, a které mají spíše nižší až průměrné příjmy.

Tyto rodiny (či samoživitelé a samoživitelky), jsou dopady vysoké inflace (aktuálně již 12,7% , s výhledem že to brzy bude 14 – 15%), asi postiženy nejvíce.

Všechny tyto rodiny (či samoživitelé a samoživitelky) si mohou už nyní žádat o základní sociální dávky.

Zvýšení příspěvku na bydlení od ledna 2022

Na začátku roku 2022, došlo k mimořádnému zvýšení příspěvku na bydlení. Nárok na tuto sociální dávku, může mít podstatně více domácností, a mohou mít nárok i na vyšší přídavky, než dříve.

Nově je na přídavky nárok i při bydlení v podnájmu (například u družstevního bytu).

Vyřízení žádosti, sice znamená nějaké papírování, rozhodně to ale stojí za to.

Zvýšení životního a existenčního minima od dubna 2022

Od dubna 2022 se také zvýšilo životní minimum. Nově tak může mít řada rodin (či samoživitelek) nárok na přídavky na dítě, i když dříve nárok neměli, kvůli vysokému příjmu.

Na dětské přídavky je nárok, pokud průměrný čistý měsíční příjem, nepřekračuje 3,4 násobek životního minima. Díky zvýšení životního minima od 1. 4. 2022, může mít na tuto dávku nárok více rodin.

To samé platí i pro jednorázovou dávku porodné. Na porodné je nárok při narození prvního nebo druhého dítěte, pokud průměrný příjem v rodině, nepřekračuje 2,7 násobek životního minima.

Sociální dávky ve hmotné nouzi 2022

Díky zvýšení životního a existenčního minima, mohou mít domácnosti s velmi nízkými příjmy, nárok i na dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení. I zde se od dubna 2022, mohl rozšířit okruh příjemců této sociální podpory, nebo se mohla zvýšit výše dávek.

Diskuse ( 2 )

Přidejte komentář