Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti po rodičovské 2024

Po skončení mateřské nebo rodičovské dovolené, může mít žena nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2024, po skončení rodičovské.
Po skončení mateřské nebo rodičovské dovolené, může mít žena nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2024, po skončení rodičovské.

Po skončení mateřské nebo rodičovské dovolené, může mít žena nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2024. Dozvíte se také, kdy nárok na podporu a jaké jsou podmínky.

Výpočet: Podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

Podpora nezaměstnanosti se počítá z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání. Pokud žadatel o podporu v posledních 2 letech nepracoval, pak se výše podpory odvíjí od průměrné mzdy v ČR – viz níže.

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c)

Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.

Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, nárok na podporu nevzniká vůbec.

Nárok na podporu po skončení rodičovské

Po skončení rodičovské, řada žen nepokračuje ve stejném zaměstnání, jako měla před porodem. Důvody mohou být různé. Někdy je to vina na straně zaměstnavatele, který už o ženu nestojí. Nebo žena sama hledá jinou práci (méně náročnou, s flexibilnější pracovní dobou, nebo jen na částečný úvazek).

Po rodičovské tedy mohou nastat různé situace, ve většině z nich, má ale žena nárok na podporu v nezaměstnanosti:

  • Pokud byla žena nezaměstnaná už před porodem, po rodičovské bude mít nárok na podporu, ale jen na minimální (viz níže)
  • Pracovní poměr na dobu určitou skončil během mateřské nebo rodičovské dovolené = pak má žena také nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale také jen minimální
  • Žena po rodičovské ukončí pracovní poměr (výpovědí nebo dohodou) = i zde je nárok na podporu, podpora by se mohla počítat na základě mzdy v zaměstnání
  • Žena po rodičovské krátkou dobu pracuje a ukončí zaměstnání = podpora se počítá ze mzdy v zaměstnání

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

Podpora v nezaměstnanosti se zpravidla počítá z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání. Výše podpory je odstupňována podle doby:

  • 65% první dva měsíce
  • 50% druhé dva měsíce
  • 45% zbytek doby

Pokud je ukončeno zaměstnání výpovědí ze strany zaměstnance (nebo i dohodou), bez vážného důvodu, pak je podpora po celou dobu jen 45%.

Pro podporu v nezaměstnanosti je stanovena hranice maximální výše. Bez ohledu na to jak vysoký jste měli plat (z jak vysoké čisté mzdy by se podpora počítala), nemůžete dostat více než:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně
  • Maximální podpora při rekvalifikaci v roce 2024 = 27 578 Kč měsíčně

Kolik je podpora po skončení rodičovské v roce 2024

Pokud byla žena nezaměstnaná už před porodem, nebo pokud její pracovní poměr skončil už během rodičovské, pak není možné počítat výši podpory v nezaměstnanosti z její poslední průměrné mzdy. Protože v posledních dvou letech žádnou mzdu žena neměla.

V takovém případě má sice žena nárok na podporu, ale její výše se počítá na základě průměrné mzdy v ČR (pro rok 2024, je to z částky 42 427 Kč). A je poměrně hodně nízká:

  • První dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2024 je to 6 365 Kč
  • Druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2024 je to 5 092 Kč
  • Zbytek doby (1 – 7 měsíců) 11% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2024 je to 4 667 Kč

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění v posledních dvou letech. To znamená, že aby byl nárok na podporu:

  • V posledních 2 letech musí být doba v zaměstnání nejméně 12 měsíců
  • Nebo zde musí být doba podnikání (kdy si OSVČ platí sociální pojištění) nejméně 12 měsíců
  • Nebo zde musí být nějaká náhradní doba důchodového pojištění – sem spadá i žena po rodičovské. Péče o dítě do 4 roků se započítává „jako zaměstnání“. I když žena v posledních dvou letech nikde nepracovala, ani nepodnikala, přesto splňuje podmínky
  • Nebo se může jednat o kombinaci výše uvedených možností

Jak dlouho je vyplácena podpora v nezaměstnanosti

Doba, po kterou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti se liší podle věku:

  • 5 měsíců do 50 roků
  • 8 měsíců od 50 do 55 roků
  • 11 měsíců nad 55 roků

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné – změna podmínek 2024

Od 1. 1. 2024, se mění některé podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Týká se to i situace, kdy je při ukončení zaměstnání nárok na dostupné.

Do konce roku 2023, se při nároku na odstupné, nevyplácela podpora po tolik měsíců, za kolik byl nárok na odstupné (takže podpora od Úřadu práce, začala chodit až například od 4 měsíce).

Od ledna 2024, už ale bude podpora vyplácena ihned, od začátku evidence na ÚP, i když byl nárok na dostupné. Současně ale úřady práce přestanou vyplácet kompenzaci, za nevyplacené odstupné.

Brigáda a přivýdělek na Úřadu práce

Pokud jste registrovaní na Úřadu práce, pak je omezená možnost nějaké brigády nebo přivýdělku. V době, kdy dostáváte podporu, nesmíte mít žádný jiný příjem. Resp. pokud byste měli nějaký příjem, byla by tím automaticky zastavena výplaty podpory (bez ohledu na výši příjmu).

Pokud nemáte nárok na podporu, pak je možné omezeně pracovat. Příjem z brigády, když jste vedeni na Úřadu práce, nesmí přesáhnout jednu polovinu minimální mzdy.

V roce 2024 je minimální mzda 18 900 Kč. Maximální možná výše příjmu během nezaměstnanosti je 9 450 Kč měsíčně.

Na Úřadu práce, také nesmíte pracovat na dohodu o provedení práce (DPP). Povolena je pouze práce na DPČ (dohodu o pracovní činnosti), nebo v pracovním či služebním poměru.

Diskuse ( 15 )

  • Michaela

    Dobrý den, ukončila jsem rodičovskou dovolenou. Mé pracovní místo během ní zaniklo a dostala jsem výpověď (dvouměsíční výpovědní lhůtu) a odstupné (tři platy). Z čeho se vypočítá podpora po jejich vyplacení? Započítává se jako „plat“ i výše odstupného? Bude tedy podpora vyšší než po klasické evidenci na úřadu práce přímo po rodičovské dovolené? Děkuji.

    • kalkulacka-materska.cz

      Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, je v podstatě irelevantní, co vám zaměstnavatel pošle na účet. Podpora se vypočítá na základě průměrného nebo pravděpodobného výdělku (viz zákoník práce, paragraf 351 až 362).

      Vyplacené odstupné, pak bude mít vliv v tom, že první 3 měsíce (za které jste dostala odstupné), nebudete od Úřadu práce dostávat podporu, nárok na ni vám vznikne až za 4 měsíc, tj. reálně první podporu v nezaměstnanosti dostanete až v průběhu 5 měsíce nezaměstnanosti (doba, po kterou můžete dostávat podporu, se tím ale nezkracuje).

  • Veronika Šafránková

    Dobrý den,

    byla jsem na rodičovské dovolené do konce sprna 2021. Myslela jsem, ze do zaměstnání nastupuji automaticky po skončení rodičovské dovolené, bohužel to bylo jen do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel mě kontaktoval na starou adresu, takže jsem stále žila v domnění, ze je všechno v pořádku . V květnu 2021 jsem volala do práce, kde mi oznámila paní personální tuto skutečnost a poslala na novou adresu ukončení poměru samozřejmě s absencemi. V září jsem žádala o podporu v nezaměstnanosti, která mi nebyla příznána kvůli ukončení PP zvlášť hrubým způsobem přičemž jsem pečovala řádně o dítě do 4 let věku ( a při této skutečnosti mám mít poté nárok na podporu). Prosím o radu zda jejich rozhodnutí bylo v pořádku .
    Děkuji a přeji hezký den. Šafránková

  • Monika Dudášová

    Dobrý den, prosím, chtěla jsem se zeptat. Rodičovská byla ukončena 30.4.2022 (věk dítěte 3 roky). Ke stejnému datu bylo ukončeno i zaměstnání, neboť jsem se přestěhovala daleko od původního zaměstnavatele. Na ÚP jsem došla 9.5.2022 neboť jsme měla nemocnou dcerku a navíc jsem dosud nedostala doklady od původního zaměstnavatele. Na ÚP mi bylo sděleno, že podporu v nezaměstnanosti budu dostávat ve výši 60% z rodičovského příspěvku, že kdybych se dostavila do 3 dnů, tak by to bylo 60% z původní mzdy. Nikde jsem ale nenašla, že se musím dostavit do 3 dnů. Prosím, můžete mi napsat, zda je to tak v pořádku a nemám nárok na podporu z původního platu jen proto, že jsem se dostavila do 8 dnů a ne do 3dnů ?

    • kalkulacka-materska.cz

      není to 60% z rodičovského příspěeku, ale první dva měsíce je to 15% z průměrné mzdy v ČR, což vychází aktuálně na 5558 Kč, další dva měsíce je to 12% (4446 Kč) a poté 11% (4076 Kč).

      Pokud jdete na ÚP do 3 pracovních dní, od skončení zaměstnání, tak vás zaevidují k datu ukončeného zaměstnání, a toto zaměstnání se bere jako vaše poslední činnost – viz paragraf 26, odstavec 1, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.).

      Pokud jste šla na ÚP později, pak je to bráno tak, že po skončení zaměstnání, jste pečovala o dítě, a následně se pak podpora odvozuje od průměrné mzdy v ČR – paragraf 51, zákon o zaměstnanosti

  • Mila

    Hezky den, mám dotaz.
    Pokud dám výpověď v práci a mám dítě do 4 let (které již chodí do mateřské školky), mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?
    Dítě je často nemocné a nezvládám pořádně svou práci, více tam nejsem než jsem. Zaměstnaná jsem již 10 měsíců, vím, že se do doby započítává i RD, avšak nejsem si jistá, zda bych dostala tu podporu…
    Rodičovskou dovolenou a rod. příspěvek jsem ukončila loni v létě.

    • kalkulacka-materska.cz

      Na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít nárok. Do „odpracované“ doby 12 měsíců, pro nárok na podporu, se vám počítá jak samotná doba v aktuálním zaměstnání, tak i předchozí doba péče o dítě do 4 roků. Výše podpory, by se měla odvíjet od příjmu v posledním zaměstnání. Pokud budete dávat výpověď vy, pak by v ní bylo vhodné odkázat na nutnost péče o dítě, což spadá pod vážné důvody pro ukončení zaměstnání, při kterých se nekrátí podpora.

  • Martin

    Dobrý den,
    Chci se zeptat jak je z hlediska výše podpory v nezaměstnanosti brána situace, kdy po ukončení rodičovské dovolené žena ukončí pracovní poměr dohodou s uvedením vážného důvodu, péče o dítě do 4 let věku. Některé zdroje tvrdí, že pokud nemá po rodičovské odpracovány alespoň dva měsíce před ukončením pracovního poměru, ale má pouze tuto náhradní dobu, vypočítává se podpora patnácti procenty z průměrné mzdy. Z některých zdrojů, také i z kalkulačky tady na stránce, jsem nabyl dojmu, že pokud je dohoda o ukončení uzavřena ze závžného důvodu púodle par. 5 a ten je v dohodě uvedený, počítá se výše podpory jako 65% z doložené výše mzdy, nebo z pravděpodobného průměrného výdělku, který dostane potvrzený od zaměstnavatele. Jen k tomu zatím nikde nemůžu najít nějaké vysvětlení, pravidlo, nebo přímo paragraf v zákoně. Můžu poprosit o objasnění, jak tento mechanizmus funguje a na základě jakého ustanovení?

    • kalkulacka-materska.cz

      Rozdílené informace na různých webu ohledně podpory, částečně vyplývají z toho, že je rozdíl mezi podporou po rodičovské dovolené a podporou po rodičovském příspěvku.

      Podstatné je to, co je považováno za poslední činnost, před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Pokud ukončíte zaměstnání (dohodou, výpovědí), společně s koncem rodičovské dovolené, a na Úřad práce jdete nejpozději do 3 pracovních dní, pak by se jako vaše poslední činnost, mělo brát zaměstnání, a podpora by se měla odvíjet od průměrného (resp. od pravděpodobného výdělku).

      Pokud tam ale půjdete třeba až 4 den, pak už se to může brát tak, že po skončení rodičovské dovolené, jste začala pečovat o dítě, a vaší poslední činností je pak náhradní doba (péče o dítě do 4 roků) a podpora se odvíjí od průměrné mzdy (15 – 11%).

      Viz paragraf 39, zákona o zaměstnanosti a dále (např. zde), a především pak i paragraf 51

  • Kateřina

    Dobrý den , v Březnu 2023 mi končí mateřská …do práce nastoupit nemohu ( starší chodí do speciální školky 8-14 hod. a mladší budou 3 roky až v říjnu – nemám možnost hlídání a čeká nás spousta vyšetření ohledně zdravotního stavu mladší dcery). Dělala jsem v nepřetržitém provozu 12 hodinové směny. potřebovala bych vědět jak nejlépe učinit kroky, abych nespadla moc dolu finančně než se mi podaří něco sehnat až bude ve školce i mladší ….potřebuji jistotu tak na půl roku 🙁 Moc děkuji za odpověď
    PS: nikdy jsem nebyla na pracáku a pracovala jsem jen na jednom místě hned po škole…

  • Simona

    Dobrý den, ráda bych se zeptala – na konci února mi skončí rodičovská dovolená, synovi budou v březnu 3 roky, ale do práce se vracet nechci, protože mi zaměstnavatel neumožňuje práci na zkrácený úvazek a já bych nestihla syna vyzvednout ze školky. Pokud rovnou nastoupím na Úřad práce, dostala bych tu minimální podporu. Kdybych šla třeba jen na 2 dny do práce a teprve pak dala výpověď, vypočítá se mi podpora z průměrného měsíčního příjmu ze zaměstnání? Děkuji

    • kalkulacka-materska.cz

      Budete-li dávat výpověď, tak nezapomeňte na výpovědní dobu, což jsou minimálně 2 měsíce. Ihned je možné pracovní poměr ukončit pouze dohodou.

      Pokud budou synovi 3 roky například 13.3.2024, tak byste od 14.3.2024 měla jít zpět do zaměstnání. V zaměstnání se ale můžete domluvit, na ukončení pracovního poměru dohodou k tomuto datu. V takovém případě vám zaměstnavatel vystaví mimo jiné i standardní potvrzení o průměrném výdělku (vyjde se z pravděpodobného výdělku), a z toho by se pak měla vypočítat podpora.

      • Simona

        Moc děkuji za odpověď. Když syn má 3. narozeniny 3.3.2024, ale rodičák mi skončí na konci února, můžu se tedy v práci domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou k 1.3.2024 s tím, že se mi podpora vypočítá z průměrného výdělku v zaměstnání? Děkuji

  • Simona

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, skončil mi rodičovský příspěvek,mám nárok i po nějaké době na podporu, když jsem si nežádala hned po skončení a nikdy nežádala?
    Děkuji Simona

    • kalkulacka-materska.cz

      Na podporu můžete mít nárok, pokud máte 12 „odpracovaných“ měsíců za poslední 2 roky. Jako „odpracovaná“ doba se počítá i péče o dítě do 4 roků.

      Nárok na podporu s ukončením rodičovského příspěvku tedy přímo nesouvisí. Podstatné je, jestli v době podání žádosti o podporu, bude mít za poslední 2 roky, alespoň 12 měsíců, kdy jste pečovala o dítě, nebo pracovala v zaměstnání, nebo nějakou jinou náhradní dobu v zaměstnání.

Přidejte komentář