Kdo má nárok na mateřskou a jaké jsou podmínky v roce 2024?

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, placená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců nebo OSVČ těm, kdo se starají o čerstvě narozené dítě. Na mateřskou může mít nárok jak matka dítěte, tak i muž.
Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, placená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců nebo OSVČ těm, kdo se starají o čerstvě narozené dítě. Na mateřskou může mít nárok jak matka dítěte, tak i muž.

Peněžitá pomoc v mateřství (neboli mateřská), je určena pro ženy, kterým se narodí dítě. Na mateřskou může mít nárok i muž, pokud peněžitou pomoc nedostává matka dítěte.

V následujícím přehledu se seznámíme s tím, kdo má na mateřskou nárok, a jaké jsou podmínky v roce 2024.

Základní pojmy

  • Mateřská dovolená (MD) = pracovní volno (bez náhrady mzdy), na které má nárok zaměstnaná žena v souvislosti s porodem a následnou péčí o dítě. Mateřská dovolená je něco jiného než peněžitá pomoc v mateřství. Na PPM je obvykle nárok během mateřské dovolené. Nárok na mateřskou může mít i muž (otec dítěte)
  • Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) = dávka placená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců (nebo OSVČ) těm, kdo se starají o čerstvě narozené dítě. PPM souvisí s mateřskou dovolenou jen nepřímo (kalkulačka mateřská 2024 je zde, kalkulačka pro OSVČ 2024 je zde, kalkulačka pro muže na mateřské, je zde)
  • Rodičovská dovolená (RD) = pracovní volno (bez náhrady mzdy), na které má nárok osoba, která se stará o dítě do 3 roků (muž nebo žena). Obvykle se po mateřské dovolené, pokračuje rodičovskou dovolenou.
  • Rodičovský příspěvek (RP) = sociální dávka určena pro lidi, kteří pečují o dítě do 3  nebo do 4 roků. Je to 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 300 000 Kč u dětí narozených do 31. 12. 2023). Obvykle se čerpá po skončení nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Rodičovský příspěvek ale může být vyplácen i bez vazby na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou (kalkulačka rodičovský příspěvek 2024 je zde)
  • Otcovská = placené volno pro muže, kterým se narodí dítě. Je to 14 dní které mohou čerpat během prvních 6 týdnů po porodu (kalkulačka otcovská 2024 je zde)

Kdo má nárok na mateřskou a jak dlouho

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, placená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců nebo OSVČ těm, kdo se starají o čerstvě narozené dítě.

Na mateřskou může mít nárok jak matka dítěte, tak i muž. Nebo ten, kdo převzal dítě do péče. Liší se délka doby, po kterou je na mateřskou nárok:

  • 28 týdnů (196 dní) pro ženy, kterým se narodí jedno dítě
  • 37 týdnů (259 dní) pro ženy, kterým se narodí dvě nebo více dětí (dvojčata a vícerčata)
  • 22 týdnů (154 dní) pro muže, který se po porodu stará o dítě místo matky
  • 22 týdnů (154 dní) při převzetí dítěte do péče

Jaké jsou podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství

Aby měl žadatel/žadatelka nárok na výplatu mateřské, musí být splněny následující podmínky:

  • Minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní v posledních dvou letech (za zaměstnance platí nemocenské zaměstnavatel, OSVČ si musí platit sám)
  • Být zaměstnaný v době vzniku nároku na mateřskou nebo být v ochranné době až 180 dní od skončení zaměstnání (180 dní je jen pro ženy, pro muže je to jenom 7 dní od skončení zaměstnání)
  • Nebo být podnikatel (OSVČ) a platit si nemocenské pojištění (nemocenské pojištění je dobrovolné, je to současně něco jiného než zdravotní pojištění, v roce 2024 je to minimálně 216 Kč měsíčně)
  • Pro OSVČ je doplňující podmínka, že nemocenské pojištění musí být placeno nejméně 180 dní v posledním roce před porodem

Kdy má nárok na mateřskou studentka

Aby měla žena, která studuje, nárok na mateřskou, musela by během studia pracovat (v zaměstnání kde za ní zaměstnavatel platí nemocenské pojištění, tedy ne třeba jen na DPP).

Nebo by musela během studia podnikat, jako OSVČ a platit si nemocenské pojištění (minimálně 216 Kč v roce 2024).

Nebo by musela po úspěšném dokončení studia nastoupit do zaměstnání (kde za ní nemocenské platí zaměstnavatel). Pak by nevadilo, že nesplňuje podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění, započítala by se jí doba studia)

Kdy má nárok na mateřskou nezaměstnaná žena

Po skončení zaměstnání může na mateřskou vzniknout nárok pouze v případě, že by to bylo do 180 dní od skončení zaměstnání. 180 dní je ochranná doba, během které je ještě nárok na PPM, i když zaměstnání skončilo.

Nezaměstnaná žena má tedy nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud bylo její těhotenství zahájeno ještě během předchozího zaměstnání.

Kdy má na mateřskou nárok muž

Aby měl muž nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí po porodu (od začátku 7 týdne po porodu) uzavřít s matkou dohodou o převzetí dítěte do péče. Na základě toho mu vznikne nárok na 22 týdnů peněžité pomoci v mateřství.

I muž musí splňovat všechny podmínky, jako je minimální doba nemocenského pojištění atd. Pro muže je ochranná doba po skončení zaměstnání jenom 7 dní (žena má ochrannou dobu 180 dní).

Kdy má nárok na mateřskou OSVČ

Pro OSVČ platí obdobné podmínky, jako pro zaměstnance. Musí splnit minimální dobu placení nemocenského pojištění:

  • 270 kalendářní dní za poslední 2 roky
  • Z toho 180 dní v posledním roce
  • minimální nemocenské pojištění je v roce 2024 zvýšeno na 216 Kč
  • maximální nemocenské pojištění je v roce 2024 zvýšeno na 2,7% z vyměřovacího základu

OSVČ také nesmí během čerpání mateřské (peněžité pomoci v mateřství) osobně vykonávat podnikání (samostatně výdělečnou činnost).

Z čeho se počítá výše mateřské?

Výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství) se odvíjí od příjmu ze zaměstnání (hrubá mzda) nebo z příjmu z podnikání (vyměřovací základ odpovídá jedné polovině zisku z podnikání).

Kolik je mateřská na druhé dítě

V případě, že se má ženě narodit druhé dítě, a ona před tím byla na mateřské nebo rodičovské, pak se její mateřská na druhé dítě může počítat na základě stejného příjmu, jako u prvního dítěte.

Pokud jí vznikne nárok na druhou mateřskou do 4 roků prvního dítěte, pak se při výpočtu zohlední výše příjmu před prvním proudem.

Je to z důvodu, že po první rodičovské může žena pracovat třeba na zkrácený úvazek a mít nižší příjem. Aby měla nárok na mateřskou na druhé dítě ve stejné výši jako na první dítě, pak musí být stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele.

 

Diskuse ( 23 )

  • Jozef

    Ma narok na materkou ceska zijici v cosine a co ktomu potrebuje. Dekuji

    • kalkulacka-materska.cz

      Na mateřskou (PPM), může mít nárok jen zaměstnanec nebo OSVČ, který byl v posledních dvou letech účastníkem nemocenského pojištění v ČR, alespoň po dobu 270 kalendářních dní. Za zaměstnance platí nemocenské pojištění zaměstnavatel, OSVČ si ho mohou platit sami. Jsou ale i další podmínky. Pokud někdo dlouhodoběji žije/pracuje v zahraničí, tak mu v ČR nárok na „mateřskou“ (PPM nevzniká). Obdobné je to pak i u rodičovského příspěvku. U něj je předpokladem to, že má daná osoba v ČR bydliště (což neznamená jen trvalý pobyt, ale především faktické místo pobytu).

      • Mariana

        Dobrý den, jsem těhotná. Pracuji v ČR už 3 roky, pobytu nemám. Mám nárok na PPM z zaměstnaneckou kartou).

      • Jana

        Dobrý den, chtěla bych se zeptat zdali mám nárok mateřskou. Jsem zaměstnaná na dobu určitou od 15.9.2021- 30.9.2022. Od 7.3.2021 mám od svého gynekologa kvůli rizikové práci vystavenou pracovní neschopenku. Před nástupem do zaměstnání jsem byla studentem na vysoké škole. Děkuji za odpověď.

        • kalkulacka-materska.cz

          Vzhledem k tomu, že nepíše kdy je termín porodu, tak těžko říci, spíše ale ano. Pro nárok na PPM je nutné mít 270 dní v zaměstnání, to že část z toho bude na neschopence ničemu nevadí (+ pokud bylo předchozí studium VŠ úspěšně zakončeno, pak se počítá i doba studia). Dále je nutné aby jste při termínu začátku PPM (6-8 týdnů před porodem), byla zaměstnaná (to že budete na neschopence opět ničemu nevadí), nebo alespoň v ochranné době až 180 dní od skončení zaměstnání …

  • Týna

    Dobrý den, mám nárok na mateřskou PPM v případě, že bych podala výpověď já ale v zaměstnání, kde se o mém těhotenství ví a jsem zaměstnaná na dobu určitou od 01.07.2020 do 01.07.2022? Výpověď ještě není podaná a můj termín porodu je 11.3.2022

    • kalkulacka-materska.cz

      Když jste těhotná, tak vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď. Vy ale můžete dát výpověď bez omezení. Zda budete mít nárok na PPM, závisí na tom, zda v době nástupu na PPM, budete splňovat minimální dobu účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední dva roky). A také na tom zda budete zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné době (až 180 dní po skončení zaměstnání). Na ochrannou dobu, nemá žádný vliv to, z jakého důvodu bylo ukončeno zaměstnání.

  • Tamara

    Dobrý den. Mám termín porodu 14.2.2022 a nastoupit na mateřskou bych měla 6-8 týdnů před porodem, tj do 3.1.2022.
    Chtěla bych se zeptat, zda by byl problém, kdybych ještě celý leden 2022 pracovala a nastoupila na mateřskou k 1.2.2022, tj 14dní před termínem porodu? Děkuji

    • kalkulacka-materska.cz

      Pokud nenastoupíte na PPM do 6 týdnů před porodem, tak si pak zkracujete dobu, po kterou vám bude PPM vyplácena. Namísto 28 týdnů, byste pak PPM dostávala jen po dobu 24 týdnů …

  • Marta

    Dobrý den,
    jsem zaměstnaná v kuse 5 let, tedy splňuji podmínky pro vyplácení PPM. Nástup na mateřskou dovolenou mám stanovenou 25/2-11/3/2022. Nicméně mám rizikové těhotenství a skončila jsem na PN. Pokud bych byla v pracovní neschopnosti až do nástupu na mateřskou, bude to mít vliv na výpočet výše PPM?Nebo se toto období, kdy budu mít nižší plat do výpočtu nezahrnuje? Děkuji

    • kalkulacka-materska.cz

      Nemocenská, kterou dostáváte během pracovní neschopnosti, do výpočtu vůbec nevstupuje. Stejně tak doba v pracovní neschopnosti, spadá mezi vyloučené doby.

  • Hanka

    Dobrý den, jsem maminka na rodičovské dovolené. Od dvou let dítěti plánuji se vrátit na zkrácený úvazek do zaměstnání. Zaměstnavatel chce podepsat se mnou novou smlouvu na jinou pozici a zkrácený úvazek. Za rok plánujeme další dítě, budu-li mít nárok na stejnou PPM na další dítě, pokud podepíšu jinou smlouvu se stejným zaměstnavatelem? Dekuji.

    • kalkulacka-materska.cz

      Předpokládám, že nebudete uzavírat novou pracovní smlouvu, ale pouze dodatek ke stávající pracovní smlouvě, kterým se upraví délka stanovené týdenní pracovní doby. Pokud by měl začátek další mateřské (PPM) spadat ještě do období do 4 roků dítěte, pak by se následně výše PPM odvíjela buď od aktuálního vyměřovacího základu nebo od toho, který jste měla před narozením prvního dítěte, podle toho, který by byl vyšší (paragraf 19, odstavec 3, zákon o nemocenském pojištění)

      • Hanka

        Děkuji za odpověď. Právě že zaměstnavatel chci uzavřít novou smlouvy, kvůli právnickým změnám ve firmě. Prý všichni měnili smlouvy během posledního roku. Děkuji.

  • Eva

    Dobrý den,
    Chtěla jsem se zeptat na situaci…
    Na první dítě pobírána mateřská, následně rodičovská dovolená do 4 let věku, následně :
    A) nastoupí do práce, ale odpracuje třeba jen měsíc, dva… a znovu otěhotní .
    Z důvodu rizikovosti je na pracovní neschopnosti… Takže na mat rskou by nastoupila cca 5 let po první dítěti.. je nárok na mateřskou?
    B) než nastoupí do práce po čtvrtých narozeninách prvního dítěte, zjistí že je znovu těhotná, z rozvodu rizikovosti nenastoupí do práce ale musí jít na neschopenku.. je možné jít na neschopenku hned po rodičovské dovolené? Měla by pak nárok na mateřskou?
    C) chodí do práce po 4 narozeninách prvního, jak dlouho znovu musí mít odpracováno aby měla nárok na mateřskou..
    Snad jsme napsala srozumitelně..
    Předem děkuji za odpověď 🙂

  • Petr

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda má moje přítelkyně nárok na Mateřskou. Pracovala do 30.11.2021. Výpověď dala dohodou. Prosinec byla na nemocenské. Otěhotněla koncem prosince. V lednu nastoupila na Úřad práce kde jí tvrdí, že na mateřskou nemá nárok jelikož je nezaměstnaná a že prý ochranná lhůta co byla do teď, již neplatí. Předem děkuji za odpověď.

    • kalkulacka-materska.cz

      Pokud těhotenství začalo až po skončení zaměstnání, tak nárok na PPM (mateřskou), mít opravdu nebude. Ochranná doba pro nárok na mateřskou, je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání, pokud ale již byla žena těhotná v tomto zaměstnání. Jinak je ochranná doba jen 7 dní.

      Nárok na mateřskou může mít, pokud by ještě nyní nastoupila do nějakého zaměstnání (aby před porodem byla zaměstnaná nebo v ochranné době).

      Pokud nebude mít nárok na mateřskou (PPM), tak bude mít po porodu nárok na rodičovský příspěvek (aktuálně 300 tisíc Kč na jedno dítě, max. 10 000 Kč měsíčně, možná se bude zvyšovat) …

  • Nikola Šírová

    Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat, dálkově studuji a zároveň na poloviční úvazek pracuji ve škole jako učitelka. Smlouva mi končí 30.6., přičemž bych měla brzy podepisovat novou. Vím, že není žádná stanovená lhůta pro sdělení těhotenství v práci (navíc už jsme jednou potratili), nicméně není příliš vypočítavé podepsat novou smlouvu a krátce na to sdělit vedení školy své těhotenství? Víc fér mi samozřejmě přijde sdělit to již nyní, aby měli dost času hledat záskok, na druhou stranu mi na konci června končí smlouva a tudíž bych pak byla nezaměstnaná, což samozřejmě nechci. Zajímal by mě Váš názor, jsem v tom naprostý nováček 🙂

  • Darina

    Dobrý den,
    u zaměstnavatele jsem zaměstnaná od roku 2018. V prosinci 2020 jsem nastupovala na mateřskou a v lednu 2021 se mi narodila dcera. Teď pobírám rodičovský příspěvek. V prosinci 2022 čekáme druhé dítě. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo si musím zažádat hned o rodičovský příspěvek?

    • kalkulacka-materska.cz

      Pokud jste stále zaměstnancem (pracovní poměr na dobu neurčitou), a nyní jste na rodičovské dovolené, pak máte nárok na PPM i u druhého dítěte. V příslušné době (6-8 týdnů před porodem), byste ukončila rodičovskou dovolenou a nastoupila na mateřskou dovolenou a současně si vyřídíte i žádost o PPM na druhé dítě.

  • Alena

    Dobrý den,

    odjela jsem na 10 měsíců pracovat do zahraničí a poté se vracím zpět do ČR. Měla bych nárok na PPM kdybych po návratu do ČR již byla těhotná a pracovala bych např. jen 4 měsíce a poté již nastoupila na PPM (6-8 týdnů před porodem). V tomto případě bych měla odpracováno za poslední 2 roky 270 dní. Pokud bych v tomto případě měla nárok na PPM z čeho by se počítalo? Z hrubé mzdy? Nevadí, že bych byla zaměstnaná před nástupem na PPM jen 4 měsíce?

    Děkuji,
    Alena

  • Eliška

    Dobrý den, prosím o radu. Momentálně jsem na rizikovém a pobírám nemocenskou od 24.5.2022. Termín porodu je 25.1.23.
    Někde jsem četla, že na mateřské a nemocenské můžete být dohromady nepřetržitě 380dní. Pokud bych nastoupila na mateřskou 6 týdnů před porodem, vycházela by mi celkově mateřská dovolená a nemocenská na 398dní, to by pro mě znamenalo, že bych neměla 18dní proplacených. Chci se tedy zeptat, zda je mé uvažování správné a jestli by mi nestálo za to, se nechat uschopnit, vzít si na týden dovolenou a poté nastoupit na mateřkou na těch 28týdnů.
    Děkuji za informaci
    Eliška

  • Linda

    Dobrý den,

    chtěla jsem se zeptat, zda má žena nárok na PPM v případě, že pracuje na DPČ, ale smlouva končí vždy na konci školního roku. Pokud otěhotní např. během května či června, má nárok na PPM od tohoto zaměstnavatele, ale pokud otěhotní až v červenci či později, nemá nárok?

    Děkuji a přeji pěkný adventní víkend.

Přidejte komentář