Nárok na mateřskou pro nezaměstnanou (po skončení zaměstnání)

Na mateřskou může mít nezaměstnaná žena nárok pouze, pokud je v ochranné době. Ochranná doba, pro peněžitou pomoc v mateřství, je až 180 dní od skončení zaměstnání (ve kterém, již žena byla těhotná).
Na mateřskou může mít nezaměstnaná žena nárok pouze, pokud je v ochranné době. Ochranná doba, pro peněžitou pomoc v mateřství, je až 180 dní od skončení zaměstnání (ve kterém, již žena byla těhotná).

Jak je to s nárokem na mateřskou u nezaměstnané ženy? Budete mít nárok na mateřskou i po ukončení zaměstnání? A jak je to s výpovědí pro těhotnou ženu? Může vás zaměstnavatel během těhotenství propustit?

Nárok na mateřskou u nezaměstnané ženy

Mezi základní podmínky, aby žena (nebo muž) měla nárok na mateřskou, patří to, že v době uplatnění nároku, je zaměstnaná. Nebo podniká, jako OSVČ a platila si nemocenské pojištění.

Pokud je žena před porodem nezaměstná, pak může mít na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nárok pouze v případě, že je v ochranné době. Ochranná doba, pro nárok na mateřskou, je až 180 dní od skončení zaměstnání.

V případě, že žena ukončí pracovní poměr, pak jí po skončení zaměstnání běží ochranná doba, která je až 180 dní. To je maximální délka ochranné doby. Pokud by poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná doba adekvátně kratší (ochranná doba odpovídá počtu dní v posledním zaměstnání).

Pokud je mateřská zahájena ještě v ochranné době, pak je na ni nárok, i když je žena aktuálně nezaměstnaná. Nutnou podmínkou je, aby měla splněnu minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Změna podmínek pro nárok na mateřskou v roce 2024

Od ledna 2024 začne platit jedna menší změna u podmínek pro nárok na mateřskou. Pokud je žena před porodem v pracovní neschopnosti (a má až do nástupu na mateřskou, nárok na nemocenské dávky), tak bude mít i nárok na mateřskou.

Může to být v případě, kdy je žena například na rizikovém těhotenství (nebo je to i neschopenka i z jiného důvodu), a během ní uplyne ochranná doba.

I v tomto případě, ale musí být splněna podmínky minimální doby účasti na nemocenském pojištění (alespoň 270 dní za poslední 2 roky).

Na co má nárok nezaměstnávaná těhotná žena?

Pokud by nezaměstnaná těhotná žena neměla nárok na mateřskou (nebyla by v ochranné době, nebo by nesplňovala jiné podmínky), pak má po narození nárok na rodičovský příspěvek. Na ten mají nárok i nezaměstnaní.

V roce 2024 je rodičovský příspěvek ve výši 350 000 Kč (při dvou a více dětech je to dokonce 525 000 Kč). Žena, která byla před porodem nezaměstnaná, může rodičovský příspěvek čerpat v maximální výši 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat je to 19 500 Kč)

» Více informací o rodičovském příspěvku

Jinak má nezaměstnaná žena nárok na „obvyklé“ sociální dávky. Může mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ze sociálních dávek, pak na příspěvek na bydlení, dávky pomoci ve hmotné nouzi. Po narození dítěte může mít nárok na porodné nebo přídavky na dítě.

Může zaměstnavatel propustit těhotnou ženu?

Na mateřskou je tedy nárok v podstatě jen tehdy, pokud žena otěhotní ještě během zaměstnání. Délka těhotenství je 280 dní, ochranná doba je 180 dní.

Začátek mateřské je 6 – 8 týdnů před porodem (42 – 56 dní před porodem). Žena tedy musí otěhotnět ještě během zaměstnání. A ukončit pracovní poměr nejdříve +/- ke konci druhého měsíce těhotenství.

V případě, že je žena těhotná, pak ji ale zákon chrání, a zaměstnavatel ji může propustit jen za některých konkrétních podmínek. K ukončení zaměstnání těhotné ženy může dojít jen pokud:

  • Jedná se o ukončení pracovního poměru ve zkušební době (zde není žádná ochrana pro těhotné ženy, pokud by ale zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době, jenom z důvodu těhotenství, pak by to bylo neplatné)
  • Jedná se o ukončení pracovního poměru na dobu určitou (zde také není žádná výjimka pro těhotné ženy)
  • Těhotná může dostat výpověď, pokud dojde ke zrušení zaměstnavatele nebo jeho části
  • Zaměstnavatel také může okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud by byla žena odsouzena k nepodmíněnému trestu na delší dobu
  • Okamžité zrušení pracovního poměru je možné i pro těhotnou ženu, pokud by došlo k nějakému hrubému porušení pracovní kázně/pracovních povinností

Zákaz výpovědi pro těhotnou ženu

V ostatních případech zaměstnavatel nemůže dát těhotné ženě výpověď. Resp. pokud by těhotná žena dostala výpověď, může se odvolat na své těhotenství a taková výpověď by byla neplatná.

Otěhotnění během výpovědní doby

Pokud by žena dostala výpověď a své těhotenství zjistila až během výpovědní doby, pak je také chráněna před výpovědí. Měla by své těhotenství neprodleně oznámit zaměstnavateli. Výpovědní doba se na dobu těhotenství, čerpání mateřské a rodičovské dovolené přeruší.

Po skončení těhotenství (a mateřské dovolené/rodičovské dovolené), by pak výpovědní doba pokračovala dále. Doběhl by zbytek výpovědní doby a teprve poté by byl ukončen pracovní poměr.

Má těhotná žena povinnost zaměstnavateli nahlásit své těhotenství?

Nemá. Není žádný zákon, který by ukládal povinnost oznamovat těhotenství. Pokud ale žena neoznámí těhotenství, není chráněna před výpovědí.

Nemá také nárok na některé zákonné úlevy pro těhotné ženy – zákaz práce přes čas, nárok na kratší pracovní dobu, pracovní cesty jen se souhlasem těhotné ženy. Pro těhotné ženy jsou také zakázány některé druhy práce atd.

Těhotenství je vhodné zaměstnavateli včas sdělit, i s ohledem na čerpání mateřské a rodičovské dovolené. Zaměstnavatel si zřejmě bude potřebovat s dostatečným předstihem najít zástup. Určitě by neprospělo dobrému vztahu se zaměstnavatelem, pokud byste mu oznámili, že zítra nastupujete na mateřskou dovolenou. Nehledě na to, že by na vás těhotenství bylo vidět určitě i dříve.

Nikdo vás nenutí, říkat o těhotenství zaměstnavateli zbytečně brzo. V určité fázi je to už ale vhodné. Zvláště pokud se chcete do zaměstnání po mateřské vrátit a mít se zaměstnavatelem korektní vztahy.

Diskuse ( 7 )

  • Lada

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat. Měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou a to od 1.4.2019 do 31.3.2020. S manželem chceme miminko už od loňského roku. Nevím, co mám teď tedy dělat. Jsem tedy ještě na neschopence( před koncem zaměstnání jsem šla na nemocenskou). Pokud neseženu práci, budu muset na úřad práce. Když však otěhotním, budu mít nárok na mateřskou popř. rodičovský příspěvek? Děkuji mnohokrát hezký den

  • Linda

    Dobrý den, byla jsme 5 let na rodičovské dovolené a rok jsem byla zaměstnaná na dobu určitou. Teď jsem znovu těhotná. Budu mít i tak nárok na mateřskou?

  • Eliška

    dobrý den, chci se zeptat mohu dostat skončení pracovního poměru agenturou i když jsem těhotná

  • Anonym

    Dobrý den, plánujeme s manželem dítě, ale 31.12. 2023 mi končí poslední pracovní smlouva na dobu určitou. Pokud mi zaměstnavatel smlouvu neprodlouží a rodila bych nezaměstnaná, mám prosím nárok na mateřskou dovolenou, která je ze začátku počítaná z výše platu v posledním zaměstnání? Děkuji

    • kalkulacka-materska.cz

      Po skončení zaměstnání, je ochranná lhůta až 180 dní (za předpokladu, že při ukončení zaměstnání jste již těhotná, a že zaměstnání trvalo alespoň 180 dní). Pokud vám následně začátek „mateřské“ (PPM), vychází ještě během těchto 180 dní, pak je nárok na peněžitou pomoc v mateřství stejně, jako byste byla zaměstnaná. Pokud by to bylo až po 180 dnech, pak nárok na PPM není a je nárok až na rodičovský příspěvek po porodu. Začátek „mateřské“ (PPM) je 6 – 8 týdnů před porodem.

  • Barbara

    Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do 30.4.2024. Vím, že se na mě vztahuje ochranná lhůta, tedy i dostanu příspěvek v mateřství, ale zajímalo by mě, jak se mi bude vypočítávat. V době nástupu na mateřskou budu 2 měsíce bez práce, tedy nejspíš na úřadu práce. Příspěvěk by se měl vypočítat za 12 měsíců. Budou se mi tam tedy započítávat ty 2 měsíce na pracáku nebo budou počítat pro základ mojí předchozí výplatu ze zaměstnání?
    Předem děkuji za odpověď.

    • kalkulacka-materska.cz

      Doba na Úřadu práce je pro výpočet PPM zcela irelevantní ….

      Pokud vzniká na PPM nárok na základě ochranné doby, tak se při výpočtu postupuje podle paragrafu 19, odstavec 11:

      (11) Vznikne-li sociální událost v ochranné lhůtě, postupuje se při určení rozhodného období tak, jako by sociální událost vznikla v den, který bezprostředně následuje po dni, ve kterém skončilo pojištění; to platí obdobně, vznikne-li nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle § 32 odst. 1 písm. f).

Přidejte komentář